Ahmet Zeki Yeşil’in “Hunili Kral”ı Gülümsetirken Düşündürüyor / CİLASİN ÖZGÜN

/ 10 Mayıs 2023 / 139 views / 2 Yorum
Ahmet Zeki Yeşil’in “Hunili Kral”ı Gülümsetirken Düşündürüyor / CİLASİN ÖZGÜN

 

Kitabın içinde 21 adet mizah öyküsü bulunuyor. Hepsi olağanüstü derecede komik ve ustalıklı yazılmış. Konuları, kişileri, üslubu açısından kesinlikle çok çeşitli bir zenginlik içermekte. Mizah ve hiciv sanatının ustaca ve canlı bir örneğidir.

Konuları ve temaları her öyküde bambaşka. Üslubu imgeli, simgeli sanatsal ve renkli. Olağanüstü akıcı ve her cümlesinde beklenmedik şakalar espriler içeriyor. Yani, akıcılığı sayesinde okuyan kişiyi de şakalı konuşmaya sevk ederek mizahın içine çekiyor. Şakaları genellikle her cümlede olaysal, kelime oyunları, eşyalarla ve kişi konuşmalarıyla tam bir özgür düşlem içerdiğini görüyoruz!

Abimiz Çok Komikti: Üç arkadaş eski ve sevdikleri dostlarının cenaze evine giderler. Hüzünlü olmaya çalışırlarken beklenmedik olaylar karşısında tepki çekmemek için gülmelerini gizlemeye çalışırlarken, ortamın hüznü olayları daha da komik hale getirir.! En sonunda Nuri abinin eşi tanıdıkları, işin içine çekilir olaylar kontrolden öyle çıkar ki karakola düşerler ve pişman olmaları tepkileri aşırı komik hal alır! …

Avare Adam: İşsiz ve avare bir adamın karşılaştığı tepkiler, her kafadan bir ses tavsiye çıkmasıyla kendini tekrardan boş ve zayıf hissetmesi aşırı komik olduğu kadar, ince bir hüznü de alttan alta hissettiren öykü, en sonunda uzun bir yolculuğa çıkar her şeye tepki gösterir fakat yine de yaranamaz. ve intiharı bile düşünür. köprüye çıkar fakat yer bulamaz dışlanır onu bile beceremez ama yine de çok komiktir! …her kesimden her tipte insanlar capcanlı karşımıza çıkarlar…

XYZ Kromozomları: Gittikçe gereğinden fazla uzayan bir tartışmanın ortasında kalan kişiler, gittikçe daha çok sıkılarak istemsiz bir şekilde insani doğal tepkiler verirler. Hem bilimsel, hem siyasilerin yöneticilerin araya karışmasıyla, bir türlü karara bağlanamaz! Gazeteciler, televizyoncular ve her kesimden insan olaya karışır sonunda yine işin içinden çıkamazlar! Memlekete rezil olurlar. Sonunda acil servise kaldırılırlar.

Bunu Nasıl Yaptın: Bana göre en komik öykülerden birisi. Sıradan biri otelin tavanına pisler. Ama kimse nasıl yaptığını anlayamaz. Akla hayale gelmeyen varsayımlarda bulunur herkes. Sanatsal gerçeküstücü yorumlar bile çıkar ama yine anlayamazlar. Aşırı derecede komik anlatılır. Olaylara farklı açılardan bakılmaktadır.

Hunili Kral: Masal şeklinde bilinmeyen bir zamanda geçen hikâye, kral olma sırası kendine gelen deli oğlan taç giyer fakat saçma sapan isteklerde akılsızca bir idare girişiminde bulunur. Halk tepki göstermeye başlayınca da, kraliçe durumu kurtarmaya çalışır ama pekte başarılı olamaz.

Piton Pakize: hayvanat bahçesinden kaçan bir yılanın maceraları, yetkililer ve çalışanlar hatta bürokrasi görevlileri tarafından bile, tam olarak çözülemez. Park müdürü, bakıcısı herşeyi yapar, sonunda bulunur.

Sayın Vekilim: Yaşadıkları apartmana vekil olan birinin oturduğunu öğrenen aile fertleri olayları anlamaya çalışırlar fakat hepsi saf akılsız gibidir… Haberleri izlemiyoruz ama önemli olayları tartışıyorlarken kendilerini bulurlar…

Bakanımız: kitabın en komik, aşırı derecede komik öykülerinden biri. Fakir sıradan bir köyden biri, okuyup bakan olmayı başarmıştır. Ama söz verdiği halde köye geri dönmesini bekleyenlere rağmen, asla köye dönüp sahip çıkmaz, köylülerin dertleriyle ilgilenmez. Muhtar, Çenebaz Rıfkı, babası ve gazeteciler bile geri dönmesini sağlayamaz.

Hırsız: Yılbaşı gecesi yaşlı bir karı-kocanın evine hırsız girmiştir. Hem gözlerinde katarakt olduğundan hem de maskesinden dolayı davetsiz misafirin, hırsız olduğunu anlamazlar ama aralarındaki konuşmalar, aşırı komik ve ironiktir.

Sevgili Arkadaşım: Adamın biri seneler önce aralarına katılan arkadaşına mektup yazar, sitemlerde bulunur. Neden onu sevmediğini bir türlü anlayamaz. Gerçekçi ve anlamlı olduğu kadar mesaj içeren hikayede sonunda, zaten ilk günde bile ona doğru düzgün selam bile vermediği ve buz gibi davrandığını sitem dolu komik sözleriyle anlatır.

Ormanın Birinde:  Masal şeklinde yazılmıştır. Her türlü hayvanın içinde yaşadığı, orman, alegorik ve çok anlamlı bir mesaj vermektedir. İçimizden olmayanlar zaten ihanet edebilir ama içerden olanların ihaneti daha kötüdür! Hayvanları sevdirecek kadar canlı hayal ettiren bir öykü. Aslanlar, tilki, çakal ve papağan her hayvan bir şeyi simgeler.

Babanın Evladına Öğütleri: Çokça mesaj içeren ve
zaman zaman gülümseten bir öykü. Bir babanın evladına verdiği ders, ironik öğütleri mektup gibi çok manalı.

Kitapta macera tadında, komik ve anlamlı başka öyküler de var. Hepsi, güldürürken düşündürüyor.
Dediğim gibi hepsi bambaşka konularda temalarda yazılmış olup, zenginlik ve anlamlı mesajlar içerir. Üslubu sanatsal.

Mizah yazarı Ahmet Zeki Yeşil, Türk mizahının ustalarından Aziz Nesin, Rıfat Ilgaz ve Muzaffer İzgü ekolünden geldiğini iddia ediyor. Yazdıkları onu haklı çıkartıyor. Altı kitabı var. Herkese şiddetle tavsiye olunur.

Cilasin Özgün

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız...
Benzer Konular
Cilasin Özgün’ün İncelemesiyle: Hakan Kizir/Güvercinler
Hakan Kizir’in 2022 Ocak ayında Karina Yayınevi’den çıkan öykü kitabı “Güvercinler” 116 sayfadan oluşuyor ve içerisinde 16 öykü yer alıyor. Yazma pratikleri şeklinde ve gittikçe artan bir kalitede yazılmış. “Yalın..
Enver Karahan’ın İncelemesiyle: Dünyayı Sığdırırdın Avuçlarına
Cemil Yüksek, ”Başı göğe ermiş ağaçların kendiliğinden yeşerdiği, dağların, tepelerin, vadilerin, sert yüksekliklerle horona durduğu yerdeydi” diye tarif eder doğduğu köyü. Yoksulluk ve olumsuzluklarla geçen çocukluğunda, bir şeyi hiç eksik..
Enver Karahan’ın İncelemesiyle ”Eski İstanbul’da Bir Kız Çocuğu”
‘’Eski İstanbul’da Bir Kız Çocuğu’ kitabı Tülay Tuncaboylu’nun otobiyografik bir eseri olmasının yanında, İstanbul’u anlattığı, anılarının mekanını betimlediği bir eser olarak karşımızda durmaktadır. “Biz uyumlu bir insan olarak yetiştik” diyen..
Hasan Çapik’in İncelemesiyle: “Teni Doğa , Tini İnsanlık Olan Şiirler”
Gülten Doğruyol İncesu epeydir yazın dünyasının içinde. İlk şiiri 1986 yılında yayınlasa da Ilgıt (Yalın Ses Yay.) isimli şiir kitabı 2008’de basılmış. Uzun zaman aralığını sanata saygı olarak anlıyorum. Demek..
Mustafa Güresti’nin İncelemesiyle: “Toz Bulutu”
Tufan Kara ve Murat Güngör, onlardan ikisi, hayatı satranç tahtası olarak gören, beyazların karşısında her şeyin siyaha boyandığına inanan iki adam. Renkler bu iki adamın sergilediği müthiş özgüvenin ışık kırılmasından..

Yorum yaz

Ahmet Zeki Yeşil’in “Hunili Kral”ı Gülümsetirken Düşündürüyor / CİLASİN ÖZGÜN (2 Yorum)

  1. Çok beğendim Ne güzel öyküler Hem yazarı hem de kitap tanıtımı yapan arkadaşımı gönülden kutluyorum Sevgimle Selamlar

  2. Çok beğendim Ne güzel öyküleri Hem yazarı hem de kitap tanıtımı yapan arkadaşımı gönülden kutluyorum Sevgimle Selamlar