Yazarın Penceresinden Okuma Notları: “Yazarın Kitaplığı” / Erinç Büyükaşık

/ 7 Nisan 2023 / 89 views / yorumsuz
Yazarın Penceresinden Okuma Notları: “Yazarın Kitaplığı” / Erinç Büyükaşık

Erinç Büyükaşık’ın Gogol’un Paltosu ardından yayımladığı edebiyat ve sanat metinleri “Yazarın Kitaplığı” başlığıyla Liman Kültür etiketiyle yayımlandı.

Öncelikle yazar, metin ve sanat üretimi üzerine söyle- nebilecek her ifadenin yine yazarın kişisel tarihi çerçevesinde aktarılabileceğini dile getirmeliyiz. Metni toplumsal arka planıyla irdelerken bile yazarın içgüdüsü, düşünsel evreni ve kişisel tarihini yok saymak elbette yanlış bir okumaya götürecektir hepimizi. Bu anlamda yazarın ki-taplığından çıkan “metnin” yine yazarın coğrafya, toplum ve kişisel öyküsüyle inşaa edildiğini dile getirebiliriz. Bu “metne” bakışımızı belki de daha özgür kılacaktır.

Gogol’un Paltosu’ndan sonra kaleme alınan bu metinler Papirüs, Beşinci Sanat, +edebiyatkolektifi, İzGazete’de yayımlanmış kurmacanın izindeki birçok makale ve eleştirinin bir araya getirilmesiyle ortaya çıktı. Edebiyat eserinden sinemaya uzanan “anlatma” ve “sahneleme”nin evrimine işaret eden bu makaleler okur, yazar ve sanatçı ilişkilerine dair farklı bir çözümleme olarak da görülmeli. Eleştirel okumanın yazarı, kitabı ve yazının toplumsal arka planını kavramamız adına yol gösterici olduğu önermesiyle şunu da dile getirmek olası: Yazar yaşadığı coğrafyada kendi özgüllüğü, yaratıcılığının yanı sıra kendi vicdanıyla kaleme alır yapıtını. Okurla kurulan bağ tam da bu “vicdan” meselesine dayanır belki de.

Ez cümle okuyacağınız bu metinler yazı, kurmaca ve sanatın insanla ve toplumla doğrudan ve dolayımlı kurduğu bağlara işaret ediyor.

 

Benzer Konular
Başkaldırıyorum / Erinç Büyükaşık
Gecenin sarı, ölü ışığında bir gölgeye dönmüştü. “Aynı tas, aynı hamam.” Kocasının horultusuyla uyandı. Yol patlasa uyanacak değil besbelli. Evin içinde başörtüsüz dolandı iki oda arasında. Derin bir iç çekiş...
Şerif Temurtaş’ın Kaleminden “Edebiyatta İsyan” Raflarda Yerini Aldı
Şerif Temurtaş’ın edebiyat yazılarının yer aldığı “Edebiyatta İsyan” kitabı Somut Yayınları’ndan çıktı. 43 sayfalık kitapta Şerif Temurtaş’ın dergilerde yer alan şiir ve edebiyat üzerine yazıları yer alırken aynı zamanda derin..
Muzaffer Oruçoğlu’ndan Yeni Kitap “Zilli’nin Günlükleri”
“Tohum” ve “Grizu” gibi başyapıt kitaplarıyla tanıdığımız 68 Kuşağı önderlerinden yazar, şair, besteci ve ressam Muzaffer Oruçoğlu’nun son kitabı “Zilli’nin Günlükleri” Sancı Yayınları’ndan çıktı. Şimdiye kadar toplam altı ülkede 40’tan..
Kitap: “Konut İçi Deprem Risklerini Azaltmaya Yönelik Tasarım Rehberi”
Doç.Dr. S. Banu Garip, Prof.Dr. Ervin Garip ve Dr. Öğr. Üyesi Orkan Güzelci’nin ortaklaşa kaleme aldığı “Konut İçi Deprem Risklerini Azaltmaya Yönelik Tasarım Rehberi”, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Yayınevi’nden çıktı...
Hestiakitap Yayınevi’nden “Edebiyat Antolojisi” Projesi Başladı.
Hestiakitap Yayınevi şair ve yazarların eserlerini kitaplaştırıp, “Edebiyat Antolojisi” projesi yaparak yazar ve şairlerin eserlerini tek kitapta toplama fırsatı sunuyor. Proje, şiir ve öykü olarak iki ayrı kategoride yayınlanacaktır. Hem..

Yorum yaz