Yaklaşım ve tutumlar farklıdır!

/ 29 Mart 2022 / 111 views / yorumsuz
Yaklaşım ve tutumlar farklıdır!

Ne yaparsak yapalım hayatın içinde hep aynı, standart bir geri dönüş, ilgi alaka, taltif alamayız; tenkit, azar ya da eleştiri de alamayacağımız gibi. Kendimize dair tavır ve davranış şekillerimiz, tutumlarımız, tarzımız, tavrımız nispeten bir belirginlik içerisindedir. Nispeten deme sebebim süreçle bağıntılı kendi yaklaşım hallerimizde de değişimler olur, olması doğrudur, iyi, güzel, doğruya dair bir eğilim hali gelişim halidir ki, olmalı.

İki kadın tatilden dönmüşler, biri hemen eve girişmiş temizlik yemek falan diğeri de direk kuaföre gitmiş saçını makyajını yaptırmaya. Akşam olmuş birinci kadının kocası kapıyı çalmış, kadın açmış ev mis gibi olmuş yemek kokuları mis gibi ama kadın per perişan terlemiş.
Adam demiş ki, böyle temiz eve böyle bakımsız kadın olmaz karısını değiştirmiş.
İkinci kadının kocası kapıyı çalmış, kadın açmış afeti dünya. Bakımlı, ama evi pislik götürüyor.
Adam demiş ki, böyle bakımlı kadına böyle pis ev olmaz. Hemen evi değiştirmiş..

Beklentiler ve sonuçlar kendimiz için hayal kırıklığı olmasın istersek, iletişim halinde olduklarımızı iyi tanımamız, hassasiyet ve zafiyetlerini tam bilmemiz gerekir. İnsan beşeridir, her insan farklı karakterlere sahip olduğu gibi bu karakter üzerine eğitim, öğretim, coğrafya, aile ve birçok etkileşim içinde olduğu unsurlara dair bir kişilik monte ederler. Bilgili, bilge insan olma gayretindeki bireyler kişilik yapısında dahi iyileştirme ve rötuşlar yaparlar. Ezberlerle ve taklitlerle hayatını idame ettiren türler vardır ki, ekseriyettedirler. Çaba gösterme, mücadele etme, en iyisini, en doğrusunu arayıp hayatlarına alma, kişiliklerine katma gayretleri yoktur. Düz, sıradan yaşarlar, herkesten biri olmaktan gocunmazlar.

Hayat şartlarımız ise her an, saniyeden de kısa, salisede dahi, iyi, güzel, doğru, adil olanı ister, gerisini öğütür, eler, diskalifiye eder. Ne düşündünüz, hep böyle değil diye mi aklınızdan geçen, doğru hep böyle değil, sebebi, hayat da şartları da adil değil, adil olanları da sürekli değil, akıllı ve bilinç sahibi insan ise farkında olan, çok yönlü görüp, seçeneklerin tümünü öngörüsüne katandır.

Mir Murat Demir