Ustalar ve Çıraklar / Fatih Oto

/ 20 Kasım 2021 / 122 views / yorumsuz
Ustalar ve Çıraklar / Fatih Oto

Yıllar geçiyor ve onun nasıl geçtiğini kavrayamıyoruz. Geçmişe dönüp baktığında sana yaşanmışlık hissini veren ne buluyorsun? Anılar mı, sanki hepsi bir hayal oluyor.

Ustalar ve Çıraklar / Fatih oto

Ustalar ve Çıraklar
Fatih Oto
Roman
Lora Yayıncılık, 2021
337sayfa

Tanıtım Bülteninden

Hayatın panoraması içinde birçok karakterle karşılaşılır. Çelişkiler, arzular, sorunları aşma çabası. İnsanı köşeye sıkıştırmaya çalışan bazı kalıplara karşı geliştirilen bir duruş, çıkış yolları, düşünce ufukları bunu izler. Roman kişisinin küçüklüğüne giden düğününe ait sahneler yansır. Onun geliştirdiği bir tez ölümsüzlük, varoluş kavramlarına yeni bir boyut katacak niteliktedir. Kişi, zorlayıcı sorunlar taşıyan ortamın kendini hissettirdiği bir yerde insanın bunları nasıl aşacağı arayışı içersindedir. Hayatlar nasıl kalıp ve tek düzeliğe sığdırılmaya çalışılır? Yaşam yollarını bulmaya çalışan çırakların hayatın cilveleri karşısındaki durumları da bu panoramanın içindedir. Eli kana bulanmış bir çırak, diğer yanda engelli olan ve diğerleri. Romanın antitezini oluşturan karakterlerin yanında Usta olarak hitap edilen filozof kişi onların yaşantısına başka bir boyut katar. Refleksiyonların, metakognitif süreçlerin geçtiği roman insanı yalnız tanımlanan değil onun tanımlayıcı olduğu bir aksiyondadır. İnsanın sürekli belirli bir tanımlanma tezi karşısında tanımlayan bir antitez olarak ortaya çıkması romandaki diyalektik işleyişin bir yönünü yansıtır. Adalet, hayatın sorgulanması, suç kavramı romandaki süreçlerde edebi temalarla karşımıza çıkar.

Kitaptan Alıntılar

“O zaman ne olur, kendimizi aşılmaz bir kuşatılmışlıkta hissederiz. Bu bunalımlar kimilerini başka yola iter. Sonra zorunlu meşguliyetler, yükümlülükler çıkar. Aslında bunlar da başka bir oyalama taktiği midir? Yaşama karşı sahte davranışlar öğretilir. Gözü açıklık, kurnazlık olması gereken bir şeymiş gibi. Ergenliğe adımda insanın duyuları falan daha farklı çalışmaya başlıyor. Yıllar geçiyor ve onun nasıl geçtiğini kavrayamıyoruz. Geçmişe dönüp baktığında sana yaşanmışlık hissini veren ne buluyorsun? Anılar mı, sanki hepsi bir hayal oluyor. Ama tabii sen geçmişin bir ürünüsün yine de. Bugünkü seni var eden geçmişin oluşumları, kendi gittiğin, seçtiğin yaşam çizgin.”…………

“Beklentiler, duyulan özlemler farklılaşıyor, insanlar birbirinden kopuyor, uzaklaşıyor. Bu bir yok oluş mu yoksa var oluş mu diye düşünüyorum. Herkes bireysel yaşantısını kurma peşinde. Yetişkinlikte aile kurma derdine düşüyorsun. Bazen bir keşiş gibi yaşamayı düşünmüyor değilim…………

“Ben bu kinik yaşamını deneyimlemek istiyorum.” Kinik deyince durakladım. Çünkü böyle bir sözcüğü herkes kullanamazdı. Demek bu adamda daha derin bir şeyler vardı. Ben de felsefeyle ilgilenen biriydim, konuya yabancı değildim. O kinik deyince hemen kinik felsefesini hatırladım………..

Diyojen’in kim olduğu konusunda kafam şüphelerle doluydu. Bir kişi nasıl böyle bir hayatı seçerdi? Ayrıca geçmişi de sanki sır perdesiyle kaplıydı. Fakat ne olursa olsun onun düşünceleri ve yaşam tarzı, yaklaşımı insana daha önce hissetmediği bir özgürlük duygusunu yüzüne vurduruyordu. Bildiğimiz türden bir özgürlük değildi bu. Birçokları eminim ki özgürlük duygusunu ya yanlış anlıyor ya da yanlış yaşıyordu. Bizler özgürlüğün parayla sağlanacağını düşünmüş olabiliriz. Kafamdaki birçok sorunun cevabının Usta’da olduğunu biliyordum. Onu yine ziyaret etmemin iyi olacağını düşündüm………

Siz bu tarzda bir yaşantıyı tercih ettiğinize göre endonomya hakkında bana daha çok şey söyleyebilirsiniz. Bizler yaşamın siyah dalgaları arasında gidip gelen, çırpınan varlıklar olarak kendimizi sürekli bir düze atmanın peşindeyiz. O düze çıktığımızda kendimizin mutlu olacağını düşünürüz ama o düze geldiğimizde sihirli sözcüğü unutup gitmişizdir….

Fatih Oto

Yıldız Üniv. Kocaeli Müh. Fak. MYO Elektrik Bölümünden mezun oldu. Anadolu Üniv. Felsefe Lisanı üç yıl sürede onur derecesiyle bitirdi. Eğitim Bilimleri Enstitüsünde Karakter ve Değer Eğitimi Yüksek Lisansını yaptı. Türk Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisansa başladı. Psikoloji sertifikaları bulunmakta. Çeşitli dergi ve gazetede yazıları çıktı. Resim sanatıyla da uğraşı olup sergiler açtı.

Yazarın Diğer Kitapları

1992, roman, Siyah Kristal, Bursa
2004, roman, Edim’in Hayatı, Pencere Yayınevi, İstanbul
2006, öykü, Çapraz İlişki, Bursa
2006, roman, Değişen Zaman, Bursa
2006, roman, Tuvalin Gölgesinde, Bursa
2013, roman, Koanı Bulmak, KKM Yayınları, Ankara
2013, felsefe, Sistematik Felsefe, KKM, Ankara
2017, felsefe, Estetik ve Sanatın Felsefi Kökenleri, KKM, Ankara
2018, felsefe, Zihnin Metafiziği, KKM, Ankara
2019, felsefe-psikoloji, Dünya Görüşü ve Yaşam Sanatı, Dorlion Yayınları, Ankara
2020, roman, Konversiyon Histeri, Dorlion Yayınları
2021, roman, Ustalar ve Çıraklar, Lora Yayıncılık (Florakitap)