Türkiye’nin En Kapsamlı 7 Kütüphanesi

/ 16 Haziran 2022 / 344 views / yorumsuz

“Kütüphaneler insanlığın tek güvenilir ve kalıcı olan belleğidir.

“Arthur Schopenhauer

Türkiye’nin En Kapsamlı 7 Kütüphanesi

Birçok insan sıklıkla kütüphanelere ihtiyaç duymaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kütüphaneler yerini internete bırakmış gibi gözükse de kütüphanelerin yeri her zaman farklı olmuştur.

Ülkemizde biri milli, 1182’si halk, 610’u üniversite, 30 bin 618’i örgün ve yaygın eğitim kurumu kütüphanesi olmak üzere toplam 32 bin 411 kütüphane faaliyet gösteriyor.

Türkiye’de en çok halk kütüphanesi bulunan il 57 kütüphane ile Ankara’dır. Halk kütüphanesi sayısının en az olduğu il ise 3 kütüphane ile Kilis’tir. Halk kütüphanelerinde kayıtlı üye sayısı 4,4 milyonken, üniversite kütüphanelerinde kayıtlı üye 3,5 milyondur. Türkiye’deki halk kütüphanelerinde toplam 21 milyon kitabın çoğu edebiyat ve retorik konulu kitaplardan oluşmaktadır. Örgün ve yaygın eğitim kurum kütüphanelerinde toplam kitap sayısı 34 milyondur.

Bu bilgilere dayanarak Türkiye’de ki en kapsamlı 7 kütüphaneyi sizler için derledik. Keyifli okumalar.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi kurulum çalışmalarına, 2015 yılında başlanmıştır. Kütüphane, 125.000 m² alanda 5.500 kişilik oturma kapasitesi ile okuyuculara hizmet vermektedir.

Koleksiyonumuzda 2.039.000 basılı kaynak, 13.294 adet basılı dergiye ait 1.999.633 sayı mevcuttur. Ayrıca, erişim sağlanan 67 adet veritabanı içeriğinde; 665.000 e-kitap, 7.000.000 elektronik tez ve 77.000’e yakın e-dergiye ait 209.000.000 makale, rapor, vb. bulunmaktadır. Bu bilgi kaynaklarının okuyuculara sunum hizmetleri modern kütüphanecilik anlayışı ile verilmektedir. Millet Kütüphanesi, ülkemizin en büyük kütüphanesi olup koleksiyonları ve hizmetleri açısından dünyanın sayılı kütüphaneleri arasına girmeyi amaçlamaktadır.

Kütüphane; ülkemizde ilk defa uygulanan entegre kitap taşıma sistemi, teknolojik altyapısı, bilgisayarları, dokunmatik ekranları ve internet bağlantısı ile bilgiye erişimi sınırsız bir şekilde sağlamaktadır.

Wep: Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi

 

Beyazıt Devlet Kütüphanesi

1884 yılında, 2. Abdülhamit döneminde kurulan Beyazıt Devlet Kütüphanesi, Türkiye’nin devlet eliyle kurulan ilk kütüphanesi olma özelliğini taşıyor. Tarihi bir binada teknolojik imkanlarla donatılan kütüphane, Bayezid Camii ve Sahaflar Çarşısı yakınında, Beyazıt meydanını gören iki tarihi binada bulunuyor.

Koleksiyonunda bugün 800 bini kitap olmak üzere 1 milyonun üzerinde doküman bulunduran Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde aynı zamanda görme engelliler için 5000 adet sesli kitap bulunuyor. 130 bin ciltten oluşan 30 bin dergi ve yaklaşık 1800 çeşitten oluşan 55 bin gazete cildi de Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nin zengin arşivinden bazı parçalar. Türkiye’de bir kişi tarafından toplanan en geniş kitap ve süreli yayın koleksiyonu olan Hakkı Tarık Us Kütüphanesi de 2003 yılında Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nin arşivine katılmıştır. Bu anlamda oldukça geniş ve işlevsel bir arşiv okuyuları bekliyor. 1934 yılından beri Türkiye’de basılan her kitap, dergi, gazete ve kitap dışı materyalleri bulmak istiyorsanız Beyazıt Devlet Kütüphanesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Wep: Beyazıt Devlet Kütüphanesi 

 

Ankara Milli Kütüphane

Türkiye’deki en büyük kütüphanelerden biri olan Milli Kütüphane, en büyük arşiv kütüphanemiz olma özelliğini de taşıyor. Milli Kütüphane, koleksiyonlarında barındırdığı milyonlarca eserle adeta Türkiye’nin “kültürel hafızası” niteliğinde. 1946’da kurulan, 16 Ağustos 1948 tarihinde ise kullanıcıya açılan kütüphanede 1,5 milyona yakın basma kitap, 28 bin el yazması eser, sayıları tahmini 10 milyona ulaşan 260 bin cilt süreli yayın, 32 ayrı türde 134 bin 611 kitap dışı materyal, 26 bin 362 makaralık mikrofilm koleksiyonu bulunuyor.

Osmanlı Devleti’ne ait ilk ansiklopedik eser olan ve 1428 yılında yazılan “Muradname”, Ebu’l-Hayr Rumi’nin yazdığı “Saltuk-name”, Udi tarafından yazılan “Macera-yı Mah” kütüphanenin el yazması koleksiyonlarında en vazgeçilmezleri. Osmanlı döneminde Arap harfleriyle basılmış ilk matbaa baskılarından kitapların da yer aldığı Ankara Milli Kütüphane’de halk edebiyatının en canlı kaynaklarından olan “cönkler” ile latin harflerinde yayın yılı 1801 öncesine ait nadir kitaplara da ev sahipliği yapıyor. Yeni nesle ayak uyduran kütüphanede 20 elektronik veri tabanı üzerinden 13 milyon belge sunuluyor. Kütüphane, eserlerin yanı sıra “Taş Plaklar Sistemi” ile koleksiyonda bulunan 5 bin taş plağı internet üzerinden müzikseverlerle buluşturuyor.

Görme engelli vatandaşlarımız için sesli kitap hizmeti de sunan kütüphaneden çalışmalarınız için materyal talebi formu doldurabilir ve bu imkandan yararlanabilirsiniz. Kitap ve dokümanca zengin olan Milli Kütüphane’de cumhuriyetle ilgili özel koleksiyonlar da bulunmaktadır. Online olarak kitap ayırtma talebinde de bulunabilir ve çalışmalarınız esnasında kaynak temini telaşına düşmekten kurtulabilirsiniz.

Wep: Ankara Milli Kütüphane

 

İzmir Milli Kütüphane

1912’de kapılarını açan İzmir Milli Kütüphane Türkiye’nin “milli” adını taşıyan ilk kütüphanesi olma özelliğini taşıyan bu kütüphane bizzat halk tarafından kuruldu. Bağışlar ile ayakta durmaya çalışan kütüphaneye, sürekli bir gelir kaynağı olsun diye bir sinema yaptırıldı. “Elhamra” adı verilen ve borç alınarak yaptırılan bu sinema, kısa sürede kütüphanenin tüm borçlarını ödedi. Önce bir sokak arasında açılan kütüphanenin şimdiki yerine geçmesi uzun yılları almış. Tarihi mekânın öyle bir aurası vardır ki bir odada karşınıza tarihten bir isim çıkacak gibi hissedersiniz.

Milli Kütüphane, hem kitap kalitesi hem de kitap sayısı olarak İzmir’in bir hazinesi. 1 milyon 200 bine yakın kitabın, 4 bine yakın orijinal el yazması eserin bulunduğu kütüphanede devrinin tanınmış yazarlarının orijinal basılı kitapları da var. 108 yaşındaki İzmir Milli Kütüphane’de, Arapça, Türkçe, Farsça dillerinde yaklaşık 4000 eser içeren bir yazma eserler koleksiyonu mevcuttur. Koleksiyondaki eserler arasında yer alan Enveri’nin Düstûrnâme-i Enverî’si (1464-1465) özellikle önemlidir. Katip Çelebi’nin Cihannüma adlı eserinin İbrahim Müteferrika tarafından basılmış ilk baskısı, Aristo’nun 1531 tarihli Gutenberg basımı eseri, 72 adet Kur’an bu koleksiyon içinde yer alır.

Wep: İzmir Milli Kütüphane

 

Salt Galata

Kütüphane binası, Osmanlı Bankası olarak inşa edilip uzun yıllar banka olarak kullanılmış. Bina girişinde okuyucularını ‘’Dostlardan aldığın her şey kaderin dışında kalır. Ancak vermiş oldukların her zaman için servetin olacaktır.’’ anlamını taşıyan Latince bir tabela karşılıyor. Girişler hem ücretsiz hem herhangi bir kayıt gerektirmiyor. Fotoğraf çekmek için bile girip çıkılabilir tarihi bir mekan. Salonun ortasında banka kasası şeklinde yapı bulunuyor. Kasanın içerisinde ise tarihi belgeler sergileniyor.

Salt Galata aslında Salt Araştırma’nın bir alt kolu. Salt Araştırma, sitesinden 1.700.000’i aşkın eserin dijital haline ücretsiz ulaşabileceğiniz bir hizmet sunmakta. Yakın geçmişte yeniden restore edilmiş ve son zamanlarda çok gözde olan bu mekanın üçüncü katı arşiv şeklinde düzenlenmiş durumda.

Wep: Salt Galata

 

İBB Atatürk Kitaplığı

Halka ve özel araştırmacılara hizmet veren Taksim Atatürk Kitaplığı, Cumhuriyet döneminin ilk kütüphanelerinden biri. 1924 yılında Şehremaneti Dairesi’nde oluşturulmaya başlanan Atatürk Kitaplığı, 1929’da önce Şişli’deki Atatürk Evi’ne ve 1931’de Beyazıt Medresesi’ne taşındı. 1960’lı yıllara gelindiğinde medreseye sığmaz hale gelen kütüphane, 3 Mart 1981 yılında Taksim Mete Caddesi’nde bulunan günümüzdeki binasına taşınmıştır.

500.000’e yakın kitap bankası olan kütüphaneyi öğrenim seviyesi fark etmeksizin birçok vatandaş kullanmaktadır. Bulundurduğu özel koleksiyonların dijitalize edilerek asıllarının yıpranmasının ve kaybolmasının önüne geçilmektedir. Süren çalışmalara rağmen şimdiden 1.000.000 sayfa dijital ortama aktarılmış halde. 50.000’i aşkın el yazmaları, kartpostallar, atlas ve haritalar gibi biricik sanat eserleri bulunmaktadır.

Wep: İBB Atatürk Kitaplığı

 

İTÜ Mustafa İnan Kütüphanesi

Mustafa İnan Kütüphanesi, İTÜ Ayazağa yerleşkesinde yer alan kütüphanedir. Tüm İTÜ Kütüphaneleri ve Kütüphane Hizmetleri’nin yönetim ve koordinasyon merkezidir. 1797 yılında Mühendishane-i Bahri Hümayun’da açılan matbaada basılan kitaplar kütüphanenin temelini oluşturmuştur.[2] Kütüphane adını eski İnşaat Fakültesi dekanı ve eski İTÜ rektörü olan Mustafa İnan’dan alır. Kütüphane, 500.000 civarında kitap ve tez içeriği ile Türkiye’nin teknik anlamda en geniş kütüphanelerindendir. 2013 yılı itibarıyla 161 veritabanıyla Türkiye’de en fazla veritabanına sahip akademik kütüphanedir.7 gün 24 saat açıktır Türkiye’nin ilk 7 gün 24 saat açık olan Akademik Kütüphanesidir.[3]

Nadir eser sayısı: 6235 (32′ si El Yazmasıdır)
Abone olunan e-dergi sayısı: 62.221
Abone olunan veritabanı sayısı: 216
Yabancı Elektronik tez sayısı: 1.500.000
Elektronik kitap sayısı: 347.308
Merkez ve şube kütüphanesi sayısı: 8
Kütüphanelerdeki toplam çalışan sayısı: 95

Wep: İTÜ Mustafa İnan Kütüphanesi

 

Beşinci Sanat