Toplum Ve Kadın

/ 1 Haziran 2022 / 267 views / yorumsuz
Toplum Ve Kadın

Aldatılmak; belki de insanlık tarihinde ki en büyük hakaretlerden biridir. Evet bir hakarettir bu bir noktada. Sevgiye , emeğe, çabaya , insan benliğine kuşkusuz yapılmış en büyük saygızılıkardan biridir. Bir de bu konuyu irdelediğimizde karşımıza çıkan toplumsal bir gerçeklikle karşı karşıya kalıyoruz.

Aldatılan bir bireyin yanı sıra daha sarsıcı olanı aldatıldığını öğrendiği halde sorumlulukları (en büyük sorumlulukları çocuklarıdır) olduğunu düşünerek duygularını, düşüncelerini, hisselerini ve hatta gururlarını bir kenara bırakan kadınlar. Ne yazık ki objektif olarak baktığımızda bu olayın neticesinde kadın ve erkeğe eşit davranıldığını düşünmüyorum. Malesef kadınlar bu yükün altında ezilmekte erkeklere göre daha fazla fedakarlık yapmak zorunda kalıyorlar.

Bir düşünelim: Çevremizde de olmak üzere aldatıldığı halde çocukları için yada ekonomik kıstlamalar yüzünden bütün her şeyi yutan bir çok kadın bulabiliriz peki ya eşinin onu aldattığını bildiği halde sırf sorumlulukları için onunla beraber duran kaç erkek vardır? Yoktur demiyorum, elbette vardır; ama, kadınlara göre daha az olduğunu düşünüyorum.

Bu toplumsal sorunun geçmişe göre günümüzde, kadınları daha az etkilediğini düşünüyorum; çünkü geçmişte bir çok kadın iç guveysi olarak yaşadığı eşinin evinde ev hanımlığı yapmaktaydı; hem bilinçsel olarak gelişmemiş hemde yapayanlızdı. Şimdi ise kadınlar daha bilinçli ve ekonomik olarakta özgürler elbette yine çocuklarını düşünüyorlar; ama onu aldatmasın rağmen sırf imkansızlıktan dolayı erkek egomanyasında ezilmektense kendi yollarını çizip çocuklarına daha sağlıklı, daha güçlü bir rolmodel oluşturabiliyorlar. Bu demek değil ki diğer çocukları için yada imkansızlıklar yüzünden her şeyi kabul eden kadınlar güçsüz asla öyle değil. Bana göre dünyanın en güçlü insanları onlar.

Bazen düşünüyorum cennet kadar değerli bir yerin neden kadınların, kadınlarımızın, annelerimizin ayakları altında olduğunu. Sonra diyorum ki belki de bu dünyada cehennemi yaşadıkları için Cennet ayakları altına serilmiştir.

Emre Hazar