Sistem Ve Değerler

/ 3 Nisan 2022 / 107 views / yorumsuz
Sistem Ve Değerler

Bireyin sistemin içinde yaşamasıyla insanların kendi özgürlüğünü kısıtlamasına neden olmaktadır. Bir sistem giderek bir kumarhaneye dönüştüyse eğer kumarbazlar üst sınıflarda yer alacaktır. Kumarbazların cahil cesaretiyle bu dünya yönetilmemelidir.

Bu savaş arenasında dönen dünya da sistemin yöneticilerin olası nükleer savaşla dünyayı tehdit ettiği oradadır.   Bilgi ve erdem gibi değerlerin giderek düştüğü bu dünyada değer olarak üst sıralarda ne olacaktır?

Materyalist değerler ön olanda olması muhtemelken, cehalet yozlaşmayı doğurur ve yozlaşma da kanser hücresi gibi bir toplumu hasta eder. Toplum bu cehaletin bedelini kolunun ya da bacağının kesilerek ödeyeceğinin bilince olmalıdır.   

Eğitimsiz bir insanın parayı kullanma şekliyle, eğitimli bir insanın parayı kullanma şekli bir olabilir mi? Bu yüzden bilinçsel sıçramalarla birlikte ilerleyen insanın gelişiminde okuduğu bir cümle bile çok önemlidir. Gelişim insan ruhuyla bütünleştiği zaman bir anlam kazanır. Yeni düşünceler yeni bir hayat demektir. Bu düşünceler olumlu ya da olumsuz olabilir. Hayatın gidişatı yapıcı ya da yıkıcı düşünsel etkilere açıktır.   

Birey değiştikçe toplum içindeki mikroplardan arınacaktır. Toplumun değişmesi bireylerin yenilenmesinden geçer. Öğrenilmiş çaresizliğe kapılan toplumlarsa düşünceleri kanser olmuş gibi hasta bir şekilde hayatına devam eder.

Melda Vatancı