Sevmek

/ 7 Nisan 2021 / 64 views / yorumsuz
Sevmek

İnsanlar neden yetinemez elindekiyle? , neden hep daha iyisini ister? halbuki yaşamak , elindekini sevmek , onun kıymetini bilmek degil mi? İnsan eşrefi mahlukattır derdi İsmet Özel, yani yaşayanların en şereflisi peki neye borçlu bu şerefi? konuşuyor olmasına mı… hiç sanmam insanı insan yapan sevmesi , elindeki herşeyi gönlüyle sevmesi , insanı insan yapan gönlü olması.

İnsan olmanın üç temel gayesi bilinir; iman , inanç ve sevda… sevmek sadece kara gözlü bir güzele tutulmak değil, sevmek insan olmanın yapıtaşıdır. İstese taş gibi kapkatı yaratamaz mıydı kalbimizi yaratan ama o bize içine herşeyi sığdırabilecek bir kalp verdi.
sevmeli insan; dağı , taşı , insanı sevmeli en önemlisi Allahı sevmeli insan yada şairin deyimiyle gönül gönülü sevmeli… Neden bütün şiirlerin , şarkıların , türkülerin her mısrasında anlatılır sevgi ? neden hiçbir şair kalemine hüküm geçiremez mesele sevmek olunca? insanlar herşeyi akıllarıyla yapar yalnız sevmek hariç çünkü sevmek koskocaman bir kalp gerektirir.

Çilesi vardır sevmenin , zordur ama sevene sor; çilesi bile hoştur. Birde sevdayı sevmekten çok çileyi sevmek vardır Necip Fazıl ne güzel söyledi: Çilesi çekilmeyen şeyin aşkı olmaz. aşk olmayınca, çile olmaz. Çile olmayınca ibda olmaz, meydana getirme cehti olmaz, şevk olmaz, aşk olmayınca hiçbir şey olmaz…

Şeyhmus Gökpınar

Benzer Konular