Rıfat Ilgaz Cide’de anıldı

/ 11 Temmuz 2022 / 197 views / yorumsuz

Sorunlarını, bütün sorunlarını çözümlemiş toplumlar henüz yok ! Sanatçı bu sorunları bulup çıkarmakla görevli kişidir.

Rıfat Ilgaz

Rıfat Ilgaz Cide’de anıldı

Türk Edebiyatı’nın Koca Çınar’ı Rıfat Ilgaz memleketi Cide’de 8-9-10 Temmuz tarihlerinde düzenlenen “10. Cide Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat festivali”inde anıldı.

“Cide, doğduğum eşsiz, benzersiz memleket… Ne iyi etmiş de anam beni bu cana yakın memlekette doğurmuş…” dediği Karadeniz’in nadide ilçesinde, toplumcu gerçekçi edebiyatımızın en güçlü kalemlerinden Rıfat Ilgaz, aramızdan ayrılışının 29. yıldönümünde 27’incisi düzenlenen Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali kapsamında anıldı. Cide halkı için şair, yazar Rıfat Ilgaz’ın önemi çok büyük. “Rıfat Ilgaz’ın memleketi” olarak anılan Cide ve Cideliler böyle bir değere sahip oldukları için gururlular. Yaşamını yitirişinden itibaren onun hatırasına sahip çıkan Cide’de, Ilgaz’ın yapıtlarını okumayan, şiirleriyle duygulanmayan yok gibidir.

Festival kapsamında edebiyat söylesileri dışında, Rıfat Ilgaz adına düzenlenen şiir yarışmasının ödülü Cenk Kolçak’a sunuldu. Onur Şahin ise jüri özel ödülüne layık görüldü. Rıfat Ilgaz Heykeli’nin açılmasıyla fotoğraflar çekildi. Festival yerel sanatçıların konserleri, fotoğraf sergisi ve yöresel yemek sunumu ile bayram havasında geçti.

Rıfat Ilgaz Kimdir?

1911 yılında Kastamonu‘nun Cide ilçesinde doğdu.

Özellikle Hababam Sınıfı romanıyla tanındı. Hem yazılarında hem de kişisel hayatında toplumcu bir çizgi devam ettirdi. Türkiye‘nin en çalkantılı siyasi dönemlerinde devam ettiği dergiciliği, aynı dönemdeki birçok yazar gibi, onun da adliye koridorlarında ve hapishanede zaman geçirmesine neden oldu. Oldukça üretken olan yazın hayatına şiirden mizah öykülerine, romandan çocuk kitaplarına birçok farklı alanda eser sığdırdı. Bir zamanlar toplatılan Karartma Geceleri eseri 2004 yılında 100 Temel Eser listesine girdi.  Yazarın eserleri günümüzde, oğlu Aydın Ilgaz ile birlikte kurduğu, Çınar Yayınları‘ndan çıkmaktadır. Bu kitapların baskıları Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yapılmaktadır.

 

Kaynak : Cumhuriyet