Özbekistan ulusal balesi “Lazgi Ruhun ve Aşkın Dansı” AKM’de sahneleniyor.

/ 19 Haziran 2022 / 364 views / yorumsuz
Özbekistan ulusal balesi “Lazgi Ruhun ve Aşkın Dansı” AKM’de sahneleniyor.

Özbekistan ulusal balesi “Lazgi Ruhun ve Aşkın Dansı” AKM’de sahneleniyor. ‘Lazgi, Ruhun ve Aşkın Dansı’ balesi Türkiye’de üç gösteri ile seyirciyle buluşacak.

‘Lazgi, Ruhun ve Aşkın Dansı’ balesi Türkiye’de üç gösteri ile seyirciyle buluşacak. İlk gösteri 21 Haziran’da İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin yepyeni sahnesinde gerçekleşecek.
Ardından 60. Uluslararası Bursa Festivali programı kapsamında 28-29 Haziran tarihlerinde Bursa, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde iki gösteri yapılacak.

Geçmişten gelen, bugünü birlikte yaşayan “Ruh” ve “Aşk”, yaşamın amacını paylaşarak geleceğe doğru ilerliyor. Onlar bizim hazinemiz, sonsuz güzelliği ve ışığı simgeliyorlar. Bu duyguları olduğu gibi takdir eden bir insanın mücadelesini ve sevgisini görüyoruz. Bu özel aşk devam eder ve bu iki unsuru ve bu iki kadını, “Ruh” ve “Aşk”ı tek bir ruhsal varlıkta birleştirir. Lazgi, Özbekistan’ın zengin kültürünün değerli bir mirası olarak ruhun ve sevginin dans eden cisimleşmesini sembolize ediyor.

Fikir Yaratıcısı: Saida Mirziyoyeva
Proje Başkanı: Gayane Umerova
Libretto ve Koreografi: Raimondo Rebeck
Scenography: Yoko Seyama
Kostüm Tasarımcısı: Frol Burimski
Müzik Aranjörü ve Besteci: Davidson Jaconello
Işık Tasarımcısı: Tim Waclawek
Danışmanlar: Gulnora Musaeva ve Gavkhar Matyakubova

Lazgi Dansı

Dünyaca bilinen Özbek geleneksel dansları arasında özellikle Andican, Semerkant, Fergana, Taşkent, Buhara va Harezm dansı, estetiği ve koreografisiyle kendine özgü bir sanattır.
Harezm yöresine özgü geleneksel “Lazgı” Özbek kültüründe önemli bir yere sahiptir. Harezm lazgısı türkü ve danstan ibarettir. Melodisi küçük bir giriş ve 3 bölümden oluşmaktadır.

12 Aralık 2019’da, UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Mirası Komitesi’nin 14. oturumunda, Özbekistan’ın Harezm yöresine özgü geleneksel “Lazgı” dansı UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine dâhil edilmiştir.

Detaylı bilgi :

AKM İstanbul