Nuri İyem Resim Yarışması Sonuçlandı

/ 13 Haziran 2022 / 241 views / yorumsuz
Nuri İyem Resim Yarışması Sonuçlandı

Nuri İyem Resim Ödülü‘nün 16.‘sı bu yıl verildi.

Evin Sanat Galerisi tarafından 2006 yılından beri Nuri İyem’i anmak ve Türkiye’deki genç ressamları desteklemek için düzenlenen Nuri İyem Resim Ödülü‘nün 16.‘sı bu yıl verildi. Ödül alan resimler ve seçici kurul tarafından sergileme için seçilen 26 resim, 16 Haziran – 7 Temmuz 2022 tarihleri arasında Evin Sanat Galerisi’nde sergilenecek.

Usta ressam adına verilen ödülü İbrahim Özsözgün, Evin İyem adına verilen ödülü ise Elif Akçay alırken ayrıca bu yıl seçici kurulun kararıyla iki ödülün yanı sıra, Zeynep Can’a jüri özel ödülü verildi.

İbrahim Özsözgün (solda) ve Elif Akçay’ın eserleri
Jüri özel ödülü sahibi Zeynep Can’ın eseri

42 şehir, 293 katılımcı, 449 resim

Öğrencilerin de yer aldığı katılımcılar arasında 60 farklı üniversiteden 234 öğrenci bulunurken, yarışmaya 42 şehirden, 293 kişi, 449 resimle katıldı.

Eserleri sergilenecek sanatçılar:

Ali Demirci, Ali Duman, Deniz Bayav, Didem Birkon, Eda Ege, Elif Akçay, Ferhat Yüksekbağ, Hilal Koçak, Hüseyin Çubuk, İbrahim Özsözgün, İlkay Günerli, Lale Yılmaz, Mehmet Tevfik Utku, Münevver Tuğçe Şahin, Numan Seven, Özgür Gündüz, Rumeysa Korkmaz, Sedat Baki, Serap Işık, Sevinç Çiftçi, T. Baran Kamiloğlu, Tansu Kırcı, Yüsra Dirik, Zeynep Can, Zeynep Merve Çiçek.

Nuri İyem Kimdir?

Toplumsal-gerçekçi sanat akımının önde gelen isimlerinden biri olan Türk ressam Nuri İyem 1915 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim gören Nuri İyem, 1973 Cumhuriyet’in 50.Yılı Resim Ödülü, 1989 Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülü ve 1997 Tüyap İstanbul Sanat Fuarı Onur Ödülü almıştır.

Anadolulu kadın portreleriyle tanınan Nuri İyem’in 3500 civarında resmî vardır. 1941 yılında Avni Arbaş, Agop Arad, Turgut Atalay, Haşmet Akal, Kemal Sönmezler, Selim Turan, Fethi Karakaş, Ferruh Başağa, Mümtaz Yener ile beraber “Yeniler” grubunu oluşturmuş ve “Liman” adlı bir sergi ile toplumsal-gerçekçi sanat görüşünü ortaya koymuştur.

Nuri İyem 18 Haziran 2005 yılında aramızdan ayrılmıştır.

Evin Sanat Galerisi