Nâzım Hikmet’in hayatı belgesel oldu.

/ 27 Ekim 2021 / 106 views / yorumsuz
Nâzım Hikmet’in hayatı belgesel oldu.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın Nebil Özgentürk yönetiminde hazırladığı “Nâzım 120 Yaşında” belgeselinin çekimlerine başlandı.

Yaşamak şakaya gelmez, büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın bir sincap gibi mesela, yani, yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden, yani bütün işin gücün yaşamak olacak.

‘Yaşama Dair’ şiirinden.

Nazım Hikmet’in 120’nci doğum günü ve ölümünün 59’uncu yılı olan 2022 yılına çok özel bir belgesel film hazırlanıyor. Nâzım Hikmet’i, Şahin Sancak’ın canlandırdığı belgeselin yapımcılığını ve yönetmenliğini Nebil Özgentürk ve “Bir Yudum İnsan” film ekibi üstleniyor. “Nâzım 120 Yaşında” belgeselinin çekimleri geçtiğimiz hafta başladı.

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Nebil Özgentürk ve Bir Yudum İnsan film ekibinin hazırladığı Nâzım Hikmet filminin çekimlerine, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Anı Odası’nda, Nâzım’ın aile eşyalarının arasında başlandı. Beykoz Kundura’da Nâzım’ın cezaevi dönemi ve cezaevinden çıktıktan sonraki Büyükada günleri canlandırma yöntemiyle portre belgesel film halinde çekilmeye devam ediyor. Nâzım’ın Moskova günleri ise önümüzdeki ay Moskova’da başlayacak canlandırmalarla hayat bulacak.

Nâzım Hikmet ’in 120. doğum günü ve ölümsüzlüğünün 59.yılı olacak 2022’ye hazırlanan bu belgesel filmde, oyuncu Şahin Sancak Nâzım Hikmet’i canlandırarak, büyük şaire hayat veriyor.

besincisanat.com (27/10/2021)