Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Müze

/ 5 Mart 2022 / 213 views / yorumsuz
Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Müze

“Burada sadece eserler sergilenmez. Burada fikirler sergilenir.” 

Jeanie Kahnke

Her sanat eseri bir fikir, bir birikim, bir hafıza barındırır. Geçmişe ışık tutan, hayranlıkla izlediğimiz, her baktığımızda yeni detayları keşfettiğimiz eserlerin ev sahipliğini yaptığı 10 müzeyi sizler için derledik. Göz kamaştırıcı mimari yapılarıyla, içinde binlerce eser barındıran bu yapıları ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Keyifli okumalar…

1. Louvre Müzesi, Paris/Fransa.

Louvre Müzesi dünyanın en büyük sanat müzesidir. Fransa’nın başkenti Paris’te, Louvre Sarayı’na kurulmuştur. Şehrin içinden geçen Sen Nehri’nin kıyısında yer alır. Tarih öncesi çağlardan, 21. yüzyıla kadar uzanan, oldukça geniş bir koleksiyon yelpazesi vardır. Yaklaşık 35.000 kadar tarihî sanat eseri, 72.735 metrekarelik bir alanda sergilenmektedir.2017 yılında, 8,1 milyon ziyaretçi oranıyla dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi seçilmiştir.

Louvre, on üçüncü yüzyıl başlarında (1204), Philippe Auguste tarafından ilk şekliyle inşa ettirilmiştir. Adını İngilizcede kuvvet, güç anlamına gelen “Lower” kelimesinden alan saray, daha sonra 14. yüzyılda kraliyet merkezi olmuştur. On beşinci yüzyılda ise saray, Loire’nin kıyısına taşınınca Louvre bakımsız kalmış ve 1564’te sarayın Tuileries bölümünün yapımına başlanmış fakat III. Napolyon zamanında tamamlanabilmiştir. 1793’te müze hâline gelen saray, 1871’de büyük bir yangın geçirmiştir. Yapılan tamirat ve değişikliklerle zamanımıza kadar gelen bina 1932’de son şeklini almıştır.

8 farklı bölümden oluşan Louvre Müzesi koleksiyonu, sadece 35.000’i teşhire sunulan 380.000’den fazla sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır.

2. Çin Ulusal Müzesi

Çin’in başkenti Pekin’de bulunan ülkenin ana tarih ve sanat müzesidir. 2003 yılında iki ayrı müzenin birleşmesiyle kurulmuş olup Çin’in sanat ve tarihi hakkında bilgiler vermektedir.

Çin Ulusal Müzesi, dünyanın en büyük müzelerinden biri olup 2016 yılı itibari ile 7.6 milyon ziyaretçi ile dünyanın en çok ziyaret edilen müzesidir. Müze binası 1959 yılında inşa edilmiş olup Çin Halk Cumhuriyeti’nin 10. yıldönümü için inşa edilen On Büyük Bina’dan biridir.

3. Metropolitan Museum of Art, New York/Birleşik Devletler

Metropolitan Sanat Müzesi, dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden biridir. Manhattan, New York’taki Central Park’ın yanında yer alan müze, The Cloisters adı verilen Orta Çağ sanatını barındıran bölümü bünyesinde barındırır. Müzede eski doğu, Mısır, Yunan ve Roma dönemlerine ait eserler bulunmaktadır. Avrupa orta çağ koleksiyonunun bir bölümü ise Manhattan’ın kuzey ucundaki ek binada bulunur. Müze içerisinde bir araştırma kitaplığı, çocuklar için bir bölüm ve etkin bir eğitim sergisi vardır. Müzede batı resim sanatının öne çıkan isimlerine ait tablolar da bulunmaktadır. 2 milyondan fazla esere ev sahipliği yapmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük sanat müzesi olması yanında dünyanın da sayılı müzelerinden biri olan Metropolitan Müzesi, görkemli yapısı içinde 52 sanat galerisinde iki milyondan çok kalıcı sanat eserini barındırır. Müzenin bu geniş koleksiyonu içinde ünlü tablolardan antik eserlere, heykellerden sanat objelerine farklı niteliklerde çok sayıda eser bulunur. Bu anlamda “The Met” kısa adıyla da anılan bu ünlü müze, dünyanın da en çok ziyaretçi çeken başlıca yapılarından biridir.

Metropolitan Museum of Art (The Met) koleksiyonunda, Avrupa’nın önde gelen ressamlarına ait yaklaşık iki bin kadar önemli tablo yer alıyor. Paul Gaugin’e ait “Two Tahitian Women”, Van Gogh’un “Wheat Field with Cypresses”, Pieter Brueghel’in “Hasat Zamanı”, Rembrandt’ın “Aristotle Contemplating the Bust of Homer”, Johannes Vermeer’in “Woman with a Lute”, Edgar Degas’ın “The Dancing Class”, Paul Cézanne’nin “The Card Players”, Jacques Louis David’e ait “The Death of Socrates” ve Pablo Picasso’ya ait “Gertrude Stein” gibi önde gelen tabloları bu müzede ziyaret edebilirsiniz.

4. Vatikan Müzeleri

Vatikan Müzeleri (İtalyanca: Musei Vaticani), Vatikan’da bulunan dünyanın en büyük müzelerinden birisidir. Bu müze Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans’ta inşa edilmiş olup, dünyanın önemli heykellerine ev sahipliği yapan önemli bir binadır. Toplamda, Sistine Şapeli ile birlikte toplam 54 galeri (“sala”) bulunmaktadır.

11 müzenin birleşiminden oluşan ve “Müzelerin Müzesi” olarak adlandırılan bu dev müze kompleksi yüzlerce yıldır Papaların derlediği sanat koleksiyonlarının bir birikimidir. Bu öyle bir koleksiyondur ki dünyadaki en güzel Roma heykellerini, en meşhur Rönesans eserlerini bünyesinde barındırır. Müze kompleksinde bulunan 70.000 eserden 20.000’i sergide olup; müzeler ile birlikte ziyaret edebileceğiniz Sistina Şapeli dahil edildiğinde 54 bölüm ziyaretçilerini beklemektedir.

5. British Museum, Londra/Birleşik Krallık.

British Museum, İngiltere’nin Londra şehrinde Dünya’nın her yanından getirilen seçkin Antik Çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan müzedir. Yaklaşık 7 milyon esere sahip olan British Museum, 15 Ocak 1759’da ziyarete açıldı. Müzenin dünyaca ünlü bir merkez haline gelmesinde en önemli pay sahibi isim Sir Hans Slome’dir.

British Museum’da sergilenen eserlerin çoğu hediye, miras, satın alma ya da dünyanın farklı yerlerinden kaçırılma yoluyla elde edildi. Müze, eskiçağ yapıtları bölümü, sikkeler ve madalyalar bölümü, baskılar ve çizimler bölümü ve insanlık müzesi adı altında sergilenen etnografi bölümü olmak üzere toplam dört bölümden oluşuyor.

6. Prado Müzesi, Madrid/İspanya

Prado Müzesi İspanya’nın başkenti Madrid’de yer alan bir müze ve sanat galerisidir.

Resim ve heykel müzesi olarak kurulmuş olup, ayrıca 5.000 den fazla çizim, 2.000 baskı, 1.000 madeni para, Madalyalar ve yaklaşık 2.000 süs eşyaları ve sanat eserlerini içerir. Heykel, küçük bir sayıdaki eksik heykelsel parçalara göre 700 den fazla eserle temsil edilir. Madrid’de en çok ziyaret edilen yerdir. Müzede son derece önemli sanatçıların eserleri yer alıyor. Bunların arasında; Goya, Bosch, Tintoretto, Velazquez, Rubens, El Greco, Fra Angelica, Van Der Weyden, Mantegna, Tiziano, Ribera ve Murillo’nun eserlerini bulabilirsiniz.

7. Uffizi Galerisi, Floransa/İtalya

Uffizi Galerisi Floransa’da tarihi şehir merkezinde bulunan ünlü bir sanat müzesi. İtalya’nın en önemli ve en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olmanın yanı sıra dünyanın en büyük ve en ünlü müzelerinden biridir. Özellikle İtalyan Rönesansı dönemine ait paha biçilmez eserlere sahiptir.

İki katlı U şeklindeki müzede, dünyaca ünlü tablolar sergilenir. “Uffizi”, İtalyanca “ofisler” demektir. Müzenin bu adı, eskiden burasının Medici ailesi zamanında şehrin yönetim merkezine bir köprüyle bağlı olan ofislerden oluşmasından ileri gelmektedir. Antikalar, heykeller ve 100 binden fazla çizim ve baskıya ev sahipliği yapan Uffizi Galerisi, 16. yüzyılın ortalarında ‘Giorgio Vasari’ tarafından tasarlanmış. Giotto, Leonardo da Vinci, Michelangelo, Caravaggio ve Botticelli’nin eserlerinin yanı sıra çok sayıda Flaman ve Hollanda resmine de ev sahipliği yapan müze, 90 odasıyla eşsiz bir sanat ve kültür deneyimi sunuyor.

8. Hermitage Müzesi, St Petersburg/Rusya

Ermitaj Müzesi Rusya’nın Sankt-Peterburg şehrinde yer alan bir sanat ve kültür müzesidir.

Dünyanın en büyük ve eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi, 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulmuş, ancak 1852 yılında kamunun hizmetine açılmıştır. Yaklaşık 3 milyon sanat eserinden oluşan müzenin koleksiyonunun çok az bir kısmı sergilenebilmektedir. Ermitaj Müzesi dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahiptir. Müze en çok tablo koleksiyonu bulunması nedeniyle Guinness Rekorlar Kitabında yer alır.

9. Rijksmuseum, Amsterdam/Hollanda

Rijksmuseum Amsterdam ya da Rijksmuseum (Devlet Müzesi), Amsterdam’daki Museumplein’da yer alan bir Hollanda ulusal müzesidir. Müzede sanat, zanaat ve tarih alanındaki parçalar sergilenir. Müze, Hollanda Altın Çağı’na ait geniş bir tablo koleksiyonuna ve oldukça büyük bir Asya sanatı koleksiyonuna sahiptir. Müzede Jacob van Ruysdael, Frans Hals, Johannes Vermeer, Jan Steen ile Rembrandt’a ve atölyesinde çalışan öğrencilerine ait tablolar bulunur. Müze ayrıca Hollanda’nın en büyük sanat tarihi kütüphanesini de barındırır.

Büyük bir ana binadan ve küçük ek binalardan oluşan Rijksmuseum üç katlıdır. Hollanda için önemli sayılan eserler birinci katta sergileniyor . Müzede, 1400-1900 yılları arasındaki dönemi kapsayan bir milyondan fazla sanat eseri ve tarihi değer taşıyan eser bulunmaktadır. Ancak bu 1 milyon eserden sadece 8.000 kadarı sergilenmekte olup; bu 8.000 eserin 2.000’i Hollanda’nın altın çağında yapılan resimlerdir. Yani müzenin yoğunlaştığı alan Hollandalı sanatçılara ait eserler ve koleksiyonlardır.

10. Gemäldegalerie, Berlin/Almanya

Gemäldegalerie Berlin, Almanya’da bir sanat müzesidir ve Berlin Devlet Müzeleri’ne ( Staatliche Museen zu Berlin ) ait ana tabloların sergilendiği müzedir. 13. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar dünyanın önde gelen Avrupa resim koleksiyonlarından birine sahiptir. Koleksiyonunda Albrecht Dürer, Lucas Cranach, Hans Holbein, Rogier van der Weyden, Jan van Eyck, Raphael, Botticelli, Titian, Caravaggio, Peter Paul Rubens, David Teniers the Younger, Rembrandt, Johannes Vermeer ve Antonio Viviani gibi sanatçıların başyapıtları yer alıyor.

Resim Galerisi koleksiyonundaki resimler, 19. yüzyılın başlarından itibaren tüm Avrupa resim okullarının temsil edilmesini sağlamak için sistematik olarak resimler elde eden uzmanlar tarafından özenle seçilmiştir. 1945’te şehrin bölünmesinden sonra, koleksiyon Doğu ve Batı Berlin’deki çeşitli sitelere bölündü. Yeniden birleşmenin ardından, Kulturforum gelişiminin bir parçası olarak yeni bir evin inşa edilmesiyle, bu eşsiz tablo seti yeniden birleştirildi. Binanın kendisi Heinz Hilmer ve Christoph Sattler tarafından tasarlandı ve sergi alanı, tabloları izlemek için mükemmel bir ortam sunuyor. Resimler, duvarlar ışık emici kumaşla kaplanırken, yukarıdan gelen dağınık gün ışığı ile hafifçe aydınlatılır. Binanın merkezini kaplayan geniş salon, ziyaretçinin istediği zaman gezmeye ara vermesini sağlıyor. Walter de Maria’nın su dolu bir havuza yerleştirilmiş fütüristik bir heykeline sahip olan salon, sessiz tefekkür ve dinlenme anları için ideal bir yer sağlar.

Beşinci Sanat