Melda Vatancı’nın Kaleminden: ‘Renksiz Dünya Hikayesi’

/ 18 Mart 2022 / 305 views / yorumsuz
Melda Vatancı’nın Kaleminden:                 ‘Renksiz Dünya Hikayesi’

“Nükleer bir arıza kalpteki arızaların apaçık bir haliydi sadece.”

Renksiz Dünya Hikayesi / Melda Vatancı

Kitabında Nükleer Santralde oluşan sızıntıya karşın insanların tepkisizliğini ve sessizce kabullenişini ele almıştır. Ayrıca politik çıkarlar içinde ezilen insanlara da dikkat çekmiştir.

‘Renksiz Dünya Hikayesi’ kitabında, bilinmeyen bir zaman ve mekânda meydana gelen nükleer sızıntı sonrası insanların bu gerçekle yüzleşmelerinin; zenginlerin gücünü, politik çıkarların işleyişini ve dünyadaki sistemin adaletsizliğinin anlatıldığı; 68 sayfalık kısacık bir hikâye kitabı olmasına rağmen, içeriği oldukça yoğun olan bir eser.

İnsanların psikolojisi üzerinden konuya yaklaşan yazar, politik göndermeler yaparak, bir kısım zenginlerin para için, insanların hayatlarıyla nasıl oynadıklarını güzel bir dille anlatıyor.

”Ben öldüğüm için üzülmüyorum. Mağlup olmak hem de ilk raunda bile çıkmadan nakavt olan boksör kadar onursuz hissediyorum kendimi… Ben doğumumdan itibaren korkular tarafından yönetildim ve korkutabildiklerimi de ben yönettim. Ben bıçaksız bir hiçtim, tabii ki ruhum da cebimdeki madde kadar sahteymiş anlaşılan…

Renksiz Dünya Hikayesi / Melda Vatancı

Tanıtım Bülteninden

Artık sözler bitmişti. Artık Johan’ın şirketi ve serveti bir Azrail yaratmıştı. Azrail, dünyanın en büyük kahramanıydı. Ve en büyük katili olmuştu. Azrail ölüm meleği canları alacaktı fakat o kanları Johan’ın kalbine dolduracağı gün gelene kadar sabırlı bir şekilde herkesi öldürmeye devam edecekti. Ölmek her canlının görevi olduğuna göre uzayan zaman beklenen saati değiştirmeye yetebilir miydi?

Henüz hayatlarının ortasında nükleer sızıntıyla, kaderin kötü sürpriziyle karşılaşan insanların yaşadığı toplumsal, psikolojik, felsefik sorgulamalarıyla hayatın yeniden anlamlandırılmaya çalışılması…

“Kader” kelimesi sihirli bir sözcük haline gelmişti. Hapishaneye girenler dahi “kader mahkumları” olarak tanımlanıyordu. İnsanlar başarılı oldukları zaman “ben yaptım” demeyi tercih ederler. Suçlu hep bir başkasıdır.

Renksiz Dünya Hikayesi / Melda Vatancı

Melda Vatancı kimdir?

Melda Vatancı, 1993 yılında Bursa’da dünyaya geldi. Adnan Menderes Üniversitesi, Uluslararasi İlişkiler bölümünden mezun oldu. Mezuniyetten sonra Ingiltere’de 3 yıl yaşadıktan sonra Turkiye’ye döndü. İlk kitabı olan Renksiz Dünya Hikayesi adlı kitabını çıkarttı.

-Kesinlikle! Gerçeklerle aramızda milyonlarca sözcükler ve olmayan sayısızca kurgularımız var.

– Kurgular kafamızdaki yalanların toplamından başka bir şey değil.Yalanların arkasına saklandık her zaman.Tıpkı piyangodan çıkma ihtimali olan o parayla ne yapacağımızı düşünmek gibi

Renksiz Dünya Hikayesi / Melda Vatancı

Beşinci Sanat