Meditasyonik Resim / Fatih Oto

/ 17 Kasım 2022 / 80 views / yorumsuz
Meditasyonik Resim / Fatih Oto

Meditasyon zihin ve beden enerjisinin bir kontrolle ilgili birimlerde hareket ettirilmesi, odaklamalarla terapik etkinin sağlanmasıdır. Bu türden etkinliğin sağlık açısından yararları bilimsel olarak da ortaya konmuştur (Oto, Zihnin Metafiziği, meditasyon, sağaltım 2018). Bu kitapta meditasyonun sağlık üzerindeki yararları, özellikleri ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Meditasyonik resim de meditasyon etkisi sağlar, meditasyon uygulaması yerine geçer.

Meditasyonik resim; uygun renklerin, frekans değerlerinin, ışık ve gölgelerin, dokusal özelliklerin, yabanıl doğanın fotografik olmayan karmaşasına uygun coşkusunu veren yapısının kurgusal refleksiyonudur.

Renk, ışık, gölge düzenlemeleri böyle bir meditasyonun yapılmasına olanak sağlar. Örneğin Orman tablosunda en boy oranı 120.80 cm olup tabloya bakıldığında resmin alanı bütün göz açısını üzerinde toplar. Sonra ayrıntılara doğru yol alınır. Gölge-ışık oyunlarıyla orman içinde bir dolaşım ortaya çıkar. En ışıklı kısım ortadaki yolun ucunda toplanmıştır. Göz yavaşça resmin diğer alanlarına yöneldiğinde yabanıl orman bitkilerinin farklı tonlardaki renk ve figürleri kendini belli eder. Resimde inen-çıkan, genişleyen-daralan, uzaklaşan-yaklaşan yüzey topolojisi üzerinden serbest bir dolaşım ortaya çıkmaktadır.

Resim yeşil ve mavi tonların kırmasıyla elde edilmiş olup yabani çiçek demetleri sarı, açık mor, beyaz-mavi renk tonlarıyla alana yayılmıştır. Ortadaki yol bir ışık demeti altında derinliği verir. Yeşil ve mavi tonlamaların dinginleştirici frekansı resmin açısı içerisinde bütünleşir ve diğer unsurlarla beraber meditasyon etkisi oluşturur.

Fatih Oto

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.