Mavi Anadolu Felsefe Sempozyumu

Aristoteles Felsefe Derneği ‘’Yaşam İçin Felsefe” başlığı altında ulusal ve uluslararası ölçekte 24-25-26 Nisan 2023 tarihlerinde Bodrum Belediyesi Herodot Kültür merkezinde tarihine ışık tutan felsefeleri ve felsefecileri ele alacağı Mavi..

Mavi Anadolu Felsefe Sempozyumu
Yayınlanma: Güncelleme: 280 views

Aristoteles Felsefe Derneği ‘’Yaşam İçin Felsefe” başlığı altında ulusal ve uluslararası ölçekte 24-25-26 Nisan 2023 tarihlerinde Bodrum Belediyesi Herodot Kültür merkezinde tarihine ışık tutan felsefeleri ve felsefecileri ele alacağı Mavi Anadolu Felsefe sempozyumları ilkini Muğla Bodrum’da gerçekleştirecektir.

‘’YAŞAM İÇİN FELSEFE’’

Aristoteles Felsefe Derneği Başkanı aynı zamanda UNESCO Türkiye Felsefe İhtisas Komitesi Temsilcisi Prof.Dr.Hatice Nur Erkızan başkanlığında 24-25-26 Nisan 2023 tarihleri arasında Bodrum’da gerçekleştirilecek olan ‘’Mavi Anadolu Felsefe Sempozyumları’’ kapsamında yapılacak etkinliğin anlam ve önemini içeren kısa bilgilendirmesi şu şekilde;

Türkiye’nin Muğla’mızın tarihsel bakımdan geçmişten günümüze taşıdığı ve hala sürdürdüğü olağanüstü zengin felsefi, kültürel, tarihi ve bilimsel birikiminin ulusal ve uluslararası düzeyde tanınması yönünden çok önemli bir çalışma olması. Bu etkinliğin sürekli ve sürdürülebilir olması.

Muğla’nın dünya antik kentlerinin başkenti olduğunu, Anadolu’da bilimin ve bilgeliğin izlerini tüm dünya ’ya anlatmak.

Bodrum’da düzenlenecek olan etkinliğin başlığının “Yaşam İçin Felsefe” seçilmesinin nedenleri ise “İnsanın kendini inşa edebilmesinin en önemli dolayımlarından biri felsefedir. İnsan kendini bilmeden hiçbir şeyi bilemez. İşte bu bağlamda Aristoteles Felsefe Derneği olarak insanın hem kendini ve hem de içinde yaşadığı toplumu yeşerti bilmesine vesile olmasını amaçlıyoruz.

Muğla’nın İncealiler köyünde bulunan Oinoanda antik kenti dünya felsefesi ve felsefe tarihi açısından çok büyük bir öneme sahiptir ama onun en önemli özelliklerinden biri Muğlalı Diyojen tarafından kent meydanına diktirilen 80 metre genişliğinde ve 4 metre yüksekliğindeki taş yazıtlardır. Bu yazıtlar taşlara kazınan felsefi yazıtlar olması bakımından dünyanın en eski ve tek örneğidir. Felsefenin taşlara yazılan Dünya’da başka bir örneği yoktur. M.S. 2. yüzyılda yaşadığı kabul edilen Muğlalı Diyojen aslında Anadolu’daki insan sevgisinin de en önemli temsilcilerinden biridir. İnsanların acılarını felsefe yoluyla iyileştirmeyi amaç edindiğini söyler bu yazıtlarda. O kendini insanın ve insanlığın hekimi olarak görür. Toplantının başlığının “Mavi Anadolu” olarak seçilmesi ise “Anadolu ‘güneşin doğduğu yer, doğuş’ veya ‘hoşgörünün yurdu’ anlamlarına gelir. Ama o, aynı zamanda ‘bilgeliğin ve bilimin denizi’dir de. Mavi gök ve mavi deniz Anadolu bilgeliğinin aydınlığıdır.”

24-25-26 Nisan 2023 tarihlerinde 3 gün sürecek etkinlikte Anadolu’da yaşamış filozofların düşünceleri ulusal ve uluslararası olarak geniş bir katılımla ele alınacaktır.

Katılım Ucretsizdir.
Saat :11.00 başlangıç kokteyli

Türkiye Tanıtım Ajansı

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.