LORCA’ NIN ACIKLI GÜLDÜRÜSÜ

/ 20 Nisan 2021 / 126 views / yorumsuz
LORCA’ NIN ACIKLI GÜLDÜRÜSÜ

Endülüs’ün gülü Granada’da gün ağarıyor. Güneş, tepenin üstündeki yaşlı El Hamra sarayına vuruyor yorgun ışıklarını. Beş asır önce dinlerin kardeşçe yaşadığı bu tarihi kentin sokaklarında pek marifetli bir genç yürüyor. Az önce arkadaşlarına kendi şiirlerini okumuş ezberinden; kukla oyunu sahnelemiş kuklalarıyla; yeni sözler yazdığı İspanyol halk türkülerini söylemiş piyanosuyla ve de Çingenelerden çalmayı öğrendiği gitarıyla.

Bu marifetli genç çocukluğundan 38 yaşına, yani İspanyol İç Savaşı’nda öldürüldüğü güne dek, kısacık yaşamına çok şey sığdıracak. Yaşadığı küçük kasabanın büyük dertlerini anlatacak herkese. Tiyatro oyunlarının, şiir kitaplarının ünü ülke sınırlarını aşacak. Ama ne yazık ki İspanyollar şiirlerini, oyunlarını ezbere bildikleri bu sevgili yazarlarının mezar yerini hiç bir zaman öğrenemeyecekler. Yine de “Lorca Eran Todos!” diyecekler onu bulmaya çalışanlara! “Aramayın onu boşuna! İç savaşta öldürülen herkes Lorca’ydı!” manasında…

Oyunda Federica Garcia Lorca’nın hayatından ve şiirlerinden kısa kesitlerin yanı sıra, Kanlı Düğün, Don Cristobita ile Dona Rosita’nın Acıklı Güldürüsü, Eskicinin Tazesi, Yerma ve Kız Kurusu Gül Hanım oyunlarından sahneler de yer alıyor.

Reji, Kurgu ve Metin Yazımı: Aysel Yıldırım, İlker Yasin Keskin

Proje Danışmanı: Uluç Esen

Dekor, Aksesuar: İlker Yasin Keskin, Özgür Eren

Kostüm: Duygu Dalyanoğlu, Dila Okuş

Afiş: Aydan Çelik

Müzik: Federico Garcia Lorca, Paco de Lucia, Pascal Comalade, Marisol, Gritos de Guerra, Cristóbal Sánchez.

Işık-Efekt Uygulama: Zilan Kaki

Oyuncular: Aysel Yıldırım, Duygu Dalyanoğlu, Elif Karaman, İlker Yasin Keskin, Özgür Eren

https://www.modasahnesi.com/tr