Kıbrıslı Türkler Karikatürü Sempatiyle Karşılıyor

Eğitimci-Karikatürist Serkan Sürek, “Haber Kıbrıs”ın sorularını yanıtladı. Sürek, güncel konuları mizahi bakış açısıyla çizimlerine nasıl aktardığını ve KKTC’de karikatür sanatına nasıl bakıldığını anlattı. Sürek, “Karikatür her zaman etkili bir muhalefet..

Kıbrıslı Türkler Karikatürü Sempatiyle Karşılıyor
Yayınlanma: Güncelleme: 180 views

Eğitimci-Karikatürist Serkan Sürek, “Haber Kıbrıs”ın sorularını yanıtladı. Sürek, güncel konuları mizahi bakış açısıyla çizimlerine nasıl aktardığını ve KKTC’de karikatür sanatına nasıl bakıldığını anlattı.

Sürek, “Karikatür her zaman etkili bir muhalefet aracı oldu. Eleştirinin çizgiyle gösterildiği bir sanat dalıdır. Bundan çekinen biri karikatür çizmez zaten. Bir hatayı, çelişkiyi çizerek toplumun önüne koyuyorsunuz. Karikatür herkes tarafından sevilmez. Yani bu sanatı yaparken toplumun bir kısmından övgü, diğer bir kısmından eleştiri alacağınızı bilerek karikatür çizersiniz” dedi. Sürek, ayrıca karikatürün, öğrencilerin gündemi takip edebileceği, düşünüp sorgulayabileceği bir sanat olduğunu belirterek, kendisinin lise yıllarında Gırgır mizah dergisi sayesinde Türkiye’deki politik gelişmeleri öğrendiğini söyledi.

Sürek, “Karikatürlerinizde en çok hangi kişiyi çizmek hoşunuza gidiyor?” şeklindeki bir soruya ise, “Karikatür çizerken bir kişiyi hedef almıyorum. Kıbrıs gündeminde öne çıkan konuya göre çizdiğim kişiler değişir” şeklinde yanıt verdi. Sürek, Kıbrıslı Türklerin neşeli ve sıcakkanlı bir karaktere sahip olduğunu, karikatürü sempatiyle karşıladıklarını ve Kuzey Kıbrıs’ta karikatürünü çizdiği siyasilerin de farklı davranmadıklarını belirtti.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.