“Kayıtsız Kimlikler” Kitabı – İnci Yılmaz Şimşek

/ 4 Temmuz 2022 / 211 views / yorumsuz

Zaman yaşadığımız mutlu anlardan ibaretse Ortadoğu’da insanlar hiç yaşamadı sayın. – Sayfa 95

“Kayıtsız Kimlikler” Kitabı – İnci Yılmaz Şimşek

Eğitimci yazar İnci Yılmaz Şimşek tarafından kaleme alınan, Ankara merkezli Gülnar Yayınları’ndan çıkan “Kayıtsız Kimlikler” isimli mülteci romanı çıktığı ilk günden itibaren sosyal medyada büyük ilgi gördü.
İçinde birbirinden farklı mülteci öykülerinin yer aldığı “Kayıtsız Kimlikler” romanı için iki yıldır mülteciler, Suriye, Suriye iç savaşı ve Arap Baharı diye nitelenen Ortadoğu’da yaşanan devrim ile ilgili araştırma yaptığını ifade eden İnci Yılmaz Şimşek Kayıtsız Kimlikler kitabında; Amerika’da yaşayan Suriye asıllı bir gazetecinin çalıştığı gazetede haber yapmak üzere görevlendirilip Suriye’ye dönmesi ve kaçak yollarla Suriye’den Amerika’ya gitmesini konu alıyor. Roman Suriye iç savaşı gerçeğini Suriye’de yaşayan her kesim insanın gözünden çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Özellikle savaşta göz ardı edilen, tarih kitaplarında yer bulamayan kesim; kadın ve çocuk temaları üzerinde duran Kayıtsız Kimlikler romanının editörlüğünü ise Türkiye’nin önde gelen editörlerinden Can Akkiriş üstlendi. Yazar, editör, yazar koşu ve yaratıcı yazarlık eğitmeni Can Akkiriş ile çalıştığı için çok şanslı olduğunu söyleyen Şimşek, Kayıtsız Kimlikler adlı romanının hazırlık sürecinin titizlikle yapılan araştırmalar sonucu tamamlandığını ifade etti.

Kitabın editörlüğünü yapan Can Akkiriş kitapla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“İnsanların yaşadıkları çağın tanıkları olduğu söylenir. Ancak gözleri görmeyen, kulakları duymayan, akılları almayan tanıkların anlatabileceği hiçbir şey yoktur. Globalleşme ile birlikte insanların yüreklerinin sökülüp alındığı, vicdanlarının körleştirildiği bir dönem yaşıyoruz. İnsanlığın daha önce hiç bu kadar ayakaltına alınmadığı, yaşam hakkının böylesine değersizleştirilmediği bir dünyaya uyum sağlamaya çalışıyoruz hepimiz. Duygularımızı, değerlerimizi ve ilkelerimizi kaybediyoruz.
İşin en kötü yanı, dünyayı kana bulayanların aslında ne kadar aşağılık olduğunu bal gibi bildiğimiz halde onlara halâ, ‘büyük,’ diyoruz; ‘büyük güçler…’ Yazarımız İnci YILMAZ ŞİMŞEK, yeni romanı ‘KAYITSIZ KİMLİKLER’de bu ikiyüzlülüğün yaşandığı Ortadoğu coğrafyasından küçücük bir kesiti anlatıyor. Yazılanların kurgunun da ötesinde acı gerçeklerden oluştuğunu özellikle söylemeliyim.”

Alıntılar :

Çok enkaz gördüm. Çocukların paramparça olan çocuklarının enkazı üzüyordu beni. Ne kanunlar ne yasalar ne dinler ne de başka bir şey koruyordu çocukları. – Sayfa 39

Umut doğurup ölüm topluyorduk bu topraklarda . Her gün yeniden ve yeniden … – Sayfa 89

Zaman yaşadığımız mutlu anlardan ibaretse Ortadoğu’da insanlar hiç yaşamadı sayın. – Sayfa 95

Bir insanı en iyi kendi dilindeki şarkılar anlatırdı. İnsan, memleketinin dilinde ağlar, memleketinin şarkılarında huzur bulurdu. – Sayfa 96

Ne çok ortak noktası vardı Ortadoğu’da kadınların ;dinlere farklı etnik kökenlere farklı dünya görüşüne sahip olsalar da kadın olmak onları birleştiriyordu belki de . – Sayfa 109

İnci Yılmaz Şimşek Kimdir:

1983 yılında Siirt’in Kurtalan ilçesinde doğdu. Üniversiteyi Çukurova Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nde okudu. Mersin, Aksaray ve Adıyaman illerinde görev yaptıktan sonra Lüleburgaz Lisesi’nde görevine devam etmektedir.

Edebiyata olan düşkünlüğü nedeni ile öğretmenliğe devam ederken; Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uzaktan Eğitim Anabilim Dalı, Uzaktan Öğretim Programında yüksek lisansını yaptı. Amerika’daki İllinois Üniversitesi’nde 2014-2016 yılları arasında üç yıl boyunca sunum yaptı. Aynı üniversitenin mezunlar programı dâhilinde her yıl seminer vermeye devam etmektedir. 2021-2022 eğitim öğretim yılı için hazırladığı okur yazarlıkta dijitalleşme konusundaki sunumu kabul edildi. Amerika’daki Illinois Üniversitesi organizatörlüğünde Avrupa, Afrika ve Asya’daki farklı ülkelerle ve İskandinav ülkelerinin önde gelen üniversitelerinin öğretim görevlileri ile birlikte çevrimiçi seminerlerde dijital çağda okur yazar olmak konusunu irdeleyecektir. Evli ve iki çocuk annesi olan İnci Yılmaz Şimşek; Hükümsüz Kimlikler, Ölümüne Aşk, Öğretmenler İçin Yaratıcı Yazarlık El Kitabı, Şen Yuva, Kayıtsız Kimlikler kitaplarının yazarıdır. Halen çeşitli dijital ve basılı dergilerde öyküleri yayınlanmaktadır.

İnci Yılmaz Şimşek kitaplarımı temin için:

Kitapyurdu

Beşinci Sanat