Kadın Kurgusu

/ 7 Nisan 2022 / 281 views / yorumsuz
Kadın Kurgusu

Cinsiyet farkı olmaksızın insan kurgular oluşturur, şüphecidir, sorgu oluşturur kendince. Erkek ya da kadın doğasında olan bu davranış biçimlerine sahip olsa da “kadın” bir adım önde gibi. Bu kurgulamalar yazıya dökülse, emsalsiz edebi eserler çıkacak ortaya, biliyorum.

Edebi ve yazım dünyasın da çok isimlerinin olmaması durumu yakın asra kadar kadının ikinci sınıf insan görülmesi halidir. Kadınların düş ve kurgu halleri daha gelişkindir, erkek olarak bunu yazmaktan eksiklenmiyorum. Kadınlar öylesine kurgular içinde olurlar ki, sıkıntı ve acılar dışında pozitif sonuçlarını da görmek, algılamak, öngörü sahibi olmak gerek. Asırlar öncesinden bilim ve sanat çalışmaları içinde tam olabilselerdi, günümüz seviyesinin, bilim, sanat ve teknoloji seviyesinin daha ileride olacağı kanaatindeyim. İşin bir de mizahi tarafı vardır;
”Temel in karisi Fadime çok kıskançmış. Temel in elbiselerini kontrol eder saç bulursa çıngar çıkarırmış. Bir Gün Fadime saç bulamamış, yine çıngar çıkarmış:

“Uyy Temel, şimtu kel karularla mi oynaşaysun?”

Yaşadığımız dünya da ne var ise, doğa, toprak, gök ve yaratılmışlar dışında. Her ne insan aklı ve zekâsıyla yapılmış ve oluşturulmuş ise başlangıcı düştür, kurgudur. Bilim, sanat dünyasında kadınlarımızın bire bir olduğunu ve bu şekilde süregeldiğini düşünün. Düşünmekte dahi zorlanıyorum, hangi seviyeye ulaşmış, hangi zorluk ve sıkıntılarımızı aşmış olurduk. Kadın, kadınlarımızın hayatın tam içinde tam ortasında olması durumu hep pozitif gelişmeleri sağlamazdı elbette, yukarıdaki temel fıkrası gibi olaylar çokça yaşanırdı.

Ütopik öngörülerim yine de kadınlara pozitifliğe sahip, paranoyak hallerine rağmen. İnsan varoluşunda akla sahip olan tek yaratıktır, ya da işleyiş biçiminden dolayı biz böyle tanımlıyoruz. Aklın ortaya çıkardığı her buluş, keşif, destek kuvvetleri sayesindedir. Duygu ve hisler olmaksızın aklın faaliyet sınırları çok yetersiz kalacaktır düşüncesi benim inandığım durum. Başka bir şekliyle de şöyle ifade edeyim, iyi güzel faydalı her sonuca ulaşabilmenin yollarından biri de saçma haller ve saçma düşünce ve kurgulardır. Özünde kurgular ve düşler hep var olmalı, diğerinin özgür hallerine, duruş şekline engel olmadan.

Sonuca bir oluşum, buluş, keşif, irade çıksın ya da çıkmasın önemi yoktur. Bir başka düşe, kurguya etken olur, tetikleme yapar, olan bir kurguya anlam katar. Her çığın kar taneciklerinden oluştuğunu bilme zorunluluğumuz var. Kadın, kadınlarımız, ne çok güzelliğe gebedirler belki de, arkamızda istemem, önde de olmasın, el ele, yürek yüreğe..

Mir Murat Demir