Kadıköy’ün Simgesi Boğa Heykelinin Onarımı Sürüyor

/ 29 Nisan 2022 / 158 views / yorumsuz
Kadıköy’ün Simgesi Boğa Heykelinin Onarımı Sürüyor

Geçtiğimiz günlerde restorasyona alınan Kadıköy’ün simgesi boğa heykeliyle ilgili çalışmalar sürüyor. Bakım çalışması 15 gün sürecek.

Bilindiği gibi, boğa heykeli üzerinde bazı aşınmalar görüldüğü için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından heykelin çevresi kapatılmıştı. Kadıköy Belediyesi Twitter hesabında, “Boğamız eskisinden daha güçlü aramıza dönecek ve sembolümüz olarak Kadıköylülere emanet edilecek” denildi.

Fransız heykeltıraş Isidore Jules Bonheur tarafından 1864 yılında yapılan ve 1987 yılında Altıyol’a konulan boğa heykeli, Kadıköy’ün simgelerinden biri haline gelmiştir.

Isidore Jules Bonheur (1827 – 1901) 15 Mayıs’ta doğdu. 1827’de Bordeaux, Fransa’da ve 1901’de Paris’te öldü. Önemli bir Animalier Heykeltıraştı, kardeşi Rosa Bonheur ve kurucusu Hippolyte Peyrol’un kayınbiraderi. Bonheurlar tanınmış bir ressam, heykeltıraş ve sanatçı ailesiydi.  Isidore çok erken yaşta babasının vesayeti altında resim eğitimi aldı.  1848’de bir Aslan tarafından saldırıya uğrayan Bir Afrikalı Atlı’nın alçı çalışmasının ilk Salon girişiyle heykele geçti.  Isidore Bonheur, heykelini yıllar boyunca hem Paris’teki Salon’da hem de Londra’daki Kraliyet Akademisi’nde sergilemeye devam etti. 1865 ve 1869’da Salon’da Madalyalar kazandı ve 1889’da Paris Exposition Universelle’de Altın Madalya kazandı.  Bonheur, 1895 yılında Honneur Lejyonu ile ödüllendirildi.

Haber: Ahmet Zeki Yeşil