J. J. Rousseau – Yalnız Gezerin Düşleri

/ 27 Şubat 2021 / 293 views / yorumsuz
J. J. Rousseau – Yalnız Gezerin Düşleri

Cenevreli filozof ve yazar Jean Jacques Rousseau’nun Yalnız Gezerin Düşleri kitabından seçilmiş beş alıntıyı sizlerle paylaşıyoruz. Keyifli okumalar.

1. ‘’On beş yılı aşkın bir süredir bu tuhaf durumdayım, hala bir düş gibi geliyor bana. Sürekli olarak hazımsızlık çektiğimi, kötü bir uykuda olduğumu, uyanınca kendimi rahatlamış ve dostlarımın arasında bulacağımı düşlüyorum.’’ (s.24)

2. ‘’Doğarak girdiğimiz savaş alanından ölümle çıkarız. Yarış alanının sonuna gelindiğinde arabayı daha iyi kullanmayı öğrenmek neye yarar? Geriye kalan tek şey oradan nasıl çıkılacağını düşünmektir. Yaşlı birinin yapacağı bir tek inceleme kalmışsa o da yanlızca ölmeyi öğrenmektir..’’ (s.43)

3. ‘’Yalan söylemenin, açıklanması gereken bir gerçeğin saklanması olduğunu bir felsefe kitabında okuduğumu anımsıyorum. Bu tanıma göre, söylenmesi zorunlu olmayan bir gerçeğin söylenmemesi yalan sayılmaz; ama gerçeğin söylenmememesinden hoşnut olmayan birinin, bu durumda aksini söylemesi yalan söylemek sayılır mı, sayılmaz mı? Tanıma göre o kişinin yalan söylediği söylenemez çünkü borçlu olmadığı birine sahte para veren kişi hiç kuşkusuz onu aldatmaktadır; ama onu soymamaktadır.’’ (s.59)

4. ‘’…yazgımı yönetenlerin en çok önem verdikleri şey beni sahte ve aldatıcı görüntülerle çevrili tutmak olduğundan, erdemli bir davranış, yoluma döşedikleri tuzağa beni çekmek için bir yemden başka bir şey değildir. Bunu biliyorum; bundan böyle elimden gelebilecek tek iyiliğin, istemeden ve bilmeden kötülük yapmamak için hiçbir şey yapmamak olduğunu biliyorum.’’ (s.87)

5. ‘’…Paris’in göbeğinde oturuyorum. Evimden çıkınca kırlara ulaşmaya ve yalnız kalmaya can atıyorum ama rahatça soluklanabilceğim bir yere varabilmem için uzun bir yol almam gerekiyor, yolda yüreğimi sıkan binlerce konuyla karşılaşıyorum ve günün yarısını, aradığım sığınağa ulaşmadan önce endişeler içerisinde geçiriyorum. Yolumu tamamlamama izin verirlerse şanslı sayılırım. Kötülük yapanlar sürüsünden sıyrılmayı başarabildiğim anlar, tam bir mutluluk anıdır ve kendimi yeşilliklerin ortasında, ağaçların altında bulduğumda, yeryüzü cennetindeyim sanıyorum ve bundan, bütün insanların en mutlusu benmişim gibi zevk alıyorum.’’ (s.124)

Beşinci Sanat