İzmir İlk Film Projesi Geliştirme Kampı İçin Başvurular Başladı

/ 26 Haziran 2022 / 108 views / yorumsuz

Oyuncu, yönetmen ve senaristler seçilecek beş projenin sahiplerine 19-23 Temmuz tarihleri arasında eğitimler verecek.

İzmir İlk Film Projesi Geliştirme Kampı İçin Başvurular Başladı

İzmir’in Urla ilçesinde 19-23 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek İzmir İlk Film Projesi Geliştirme Kampı için başvurular başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Vakfı, İzelman’ın katkılarıyla İzmir Sinema Ofisi ve Solis Cinema Sessions tarafından düzenlenen İzmir İlk Film Projesi Geliştirme Kampı için başvurular 1 Temmuz’a kadar devam edecek.

 

 

Başarılı ve ödül getiren bir “ilk film” çekmek yönetmenliğe yeni adım atmış herkesin hayali. Ancak ortada iyi bir senaryo veya fikir olsa da bunu hayata geçirmek genellikle çok kolay olmuyor. Çoğu zaman en başta maddi imkânsızlıklar devreye giriyor. Bu sorunu aşmak için yurtiçi ve yurtdışındaki fonlara başvurmak gerekiyor, ancak nasıl başvurulacağı ve projeyi nasıl anlatmak gerektiği konusunda yeterli bilgi sahibi olmamak iyi bir fikrin filme dönüşmesine engel oluyor. İş bununla da bitmiyor; yönetmenlik ve senaryo konusunda sorun olmasa da bu¨tc¸eleme, yapım, dağıtım gibi konuları da bilmek gerekiyor…

İzmir’de bütün bu konularda alanında uzman kişilerin eğitim vereceği İzmir İlk Film Projesi Geliştirme Kampı yapılacak. Konaklama ve eğitimlerin tamamen ücretsiz olduğu kamp 19-23 Temmuz tarihlerinde K2 Urla Nefes Alanı’nda gerçekleşecek. Kampta başvurular arasından seçilen beş projenin yönetmen, yapımcı ve senaristleri yoğun bir proje geliştirme eğitimine katılacaklar.

Yapılan açık çağrıya başvurular 1 Temmuz’a kadar sürecek ve katılımcılar bas¸vuran projeler arasından sinema alanında uzman bir sec¸ici kurul tarafından belirlenecek. Başvurular İzmir Sinema Ofisi web sitesinden      (http://izmirsinemaofisi.org) yapılıyor.

Önemli bir not: Kampa, İzmir’de yaşayan veya geliştirdiği projeyi İzmir’de çekmeyi planlayan sinemacılar başvurabilecek. Organizasyonun başında İzlem Oktay ile birlikte yapımcı Müge Özen bulunuyor.

EĞİTİM VERECEK İSİMLER:

Eğitimler, yapımcı Müge Özen ve yönetmen / senarist Ali Vatansever’in yürütücülüğünde yönetmen Çağıl Bocut, yapımcı/dağıtımcı Ersan Çongar, oyuncu Nezaket Erden, yapımcı Armağan Lale, yönetmen/senarist Tunç Şahin, festival direktörü Azize Tan ve yapımcı/senarist Emine Yıldırım’ın yer aldığı uzman bir eğitim kadrosu tarafından verilecek. Eğitmenlerin yanı sıra, yapımcı Zeynep Atakan ve yönetmen Pelin Esmer de Ustalık Sınıfı konuşmalarıyla katılımcılarla deneyimlerini birebir paylaşmak ve alanlarıyla ilgili konuşmalar yapmak için kampa katılacak.

Kaynak: Cumhuriyet