İspanyol Yetkililer, Picasso’ya Atfedilen Kaçak Bir Çizim Ele Geçirdi

/ 19 Temmuz 2022 / 187 views / yorumsuz
İspanyol Yetkililer, Picasso’ya Atfedilen Kaçak Bir Çizim Ele Geçirdi

İspanyol Yetkililer, Picasso’ya Atfedilen Yaklaşık 500.000 $ Değerinde Kaçak Bir Çizim Ele Geçirdi

İspanya gümrük idaresinden Pazartesi günü yapılan açıklamada , yetkililerin Pablo Picasso’ya atfedilen bir çizime bu ayın başlarında İspanyol gümrük yetkilileri tarafından bir yolcunun bavulunda bulunmasının ardından el konulduğu bildirildi.

Picasso’nun Trois Kişilikleri (1966) 450.000 İsviçre Frangı (464.658 $) değerinde.

Başlangıçta İsviçre gümrük yetkilileri tarafından “şüpheli” olarak işaretlenen yolcu daha sonra inişte İspanyol meslektaşları tarafından sorgulandı ve daha sonra bagajı arandı. Yolcu, başlangıçta, parçanın bir kopyası olduğunu ve iş için ödenen 1.500 İsviçre Frangı (1.549 $) tutarında bir fatura sağladığını iddia ederek gümrük beyannamesi ihtiyacını reddetti. Ancak yetkililerin bavulunun altında, Picasso’nun Zürih merkezli bir sanat galerisinden 450.000 İsviçre Frangı için yaptığı çizime atıfta bulunan başka bir makbuz bulduğu bildirildi.

İsviçre, Avrupa Birliği’nin gümrük dışı bölgesinde yer almadığından, 150.000 avroyu aşan sanat eserlerinin beyan edilmesi gerekiyor. Çekilişin gümrüğe beyan edilmemesi sonucunda yolcu kaçakçılık suçlamasıyla karşı karşıya kalacaktır.

Raporda, Museu d’Art Contemporani d’Eivissa’nın müdürü tarafından gümrük yetkilileriyle yapılan bir ön incelemede, “eserin orijinal olduğu ve galeri tarafından fatura edilen fiyatın piyasa fiyatına göre ayarlandığı” doğrulandı. Picasso’nun yapıtları üzerine uzmanlar, çizim üzerinde daha kapsamlı araştırmalar yapacaklar.

Yirminci yüzyılın en etkili sanatçılarından biri olan Picasso, İspanya’da doğdu, ancak hayatının çoğunu Fransa’da geçirdi ve 1973’te 91 yaşında öldü.

Kaynak : ARTnews