Işık Öğütçü, Orhan Kemal’in romanlarını tiyatroya uyarladı

/ 9 Temmuz 2022 / 119 views / yorumsuz
Işık Öğütçü, Orhan Kemal’in romanlarını tiyatroya uyarladı

Orhan Kemal’in eserlerinin ölümsüz olmasında yazdıkları kadar oğlu Işık Öğütçü’nün bu mirası korumasının payı büyük. Öğütçü bütün eserleri titizlikle yayıma hazırlatıyor, yeni keşiflere imza atıyor. Ve kendisi de babasından aldığı ilhamla yeni eserlere imza atıyor.

Işık Öğütçü, babası Orhan Kemal’in “Nâzım Hikmet’le 3,5 Yıl”, “Arkadaş Islıkları” ve “Tersine Dünya” eserlerini “Üç Oyun” adıyla tiyatro sahnesine uyarladı.

CNN Türk’e konuşan Işık Öğütçü, “Bu oyunları sahnede izlerken veya kitabı okurken ‘Orhan Kemal olsaydı, başka türlü yazardı’ denecektir. Saygı duyarım. Bunu ortaya koymak bir cesaret işiydi. Bunu gerçekleştirdim” dedi.

Işık Öğütçü süreci şöyle anlattı:

” 2000 yılında müzesini açtıktan sonra onunla ilgili yaptığım çalışmalarda -organik bağ da diyebilirsiniz- duramayacağımı biliyordum. Bu nedenle yayımladığım kitap sayısı 13’ü buldu. Zaten eserleri size her şekilde düşünmeyi, duyguyu ve yaratma gücünü veriyor. Bu nedenle filme, diziye, tiyatroya uyarlaması çoğu yapımcı ve senarist tarafından tercih ediliyor. Diyaloğu en iyi gerçekleştiren yazardan biri. Yazdığı metinler üzerinde okumalar yaptım ve hâlâ yapıyorum. Anlattığı konuların ülkemiz için şu anda da geçerli olduğunu görüyorum. Dostluk, arkadaşlık, erkek duyarsızlığı, kadına şiddet, haksızlıklar ve adaletsizlikler bu üç uyarlamamın temelinde olan konular. Tabii, bu benim uyarlamam. Orhan Kemal veya başka bir yazar yazsaydı mutlaka bakışı ve yorumu farklı olacaktı. Bu oyunları sahnede izlerken veya kitabı okurken “Orhan Kemal olsaydı, başka türlü yazardı” denecektir. Saygı duyarım. Bunu ortaya koymak bir cesaret işiydi. Bunu gerçekleştirdim. ”

Kaynak : CNN Türk