Film: Göl Evi (The Lake House)

/ 26 Şubat 2021 / 721 views / yorumsuz
Film: Göl Evi (The Lake House)

Keanu Reeves ve Sandra Bullock’un başrollerinde olduğu 2006 yapımı sıradışı bir film Romantik Dram Göl Evi.

Film: Göl Evi
Romantik dram 1,45 dakika
Oyuncular: Keanu Reeves, Sandra Bullock, Christopher Plummer
IMDb:8,2
Gösterime giriş tarihi: 4 Ağustos 2006 (Türkiye)
Yönetmeni: Alejandro Agresti
Uyarlandığı eser: Göl Evi
Film müziği: This Never Happened Before
Film müziğinin bestecisi: Rachel Portman, Paul M. van Brugge

Ön inceleme: 1964 kanada doğumlu aksiyon filmlerinden tanıdığımız Keanu Reeves ve 2015 People dergisi tarafından en güzel kadını seçilen Amerikalı-Alman aktris, yapımcı romantik filmlerin aranan yüzü Sandra Bullock’dan sıra dışı bir yapıt. Zaman kayması sonucu aynı göl evinde farklı zamanlarda yaşayan Kate ve Alex in imkansız aşkı. 2006 yapımı filmde, mektuplaşmanın birbirini görmeden de sevebileceğin, kitaplardaki gibi aşkların var olabildiğini, son perdeye kadar hissettiren nadide bir baş yapıt.

İki insan birbirleri ile gerçek anlamda birleştiklerinde aralarındaki bağ bazen öylesine naif ve basit olur ki, cennetteyken bile yüreği harekete geçirebilir. Her seferinde doğru yerlerde ama yanlış zamanlarda bir araya gelen kalpleri; cennet, gözyaşları ile yıkar. Bu kırık kalpleri onarmak için ise cennet, zamanı aşar. Kate, doktorluk mesleğinde bir başka iş teklifi nedeni ile oturduğu yerden taşınmak zorunda kalır. Göl kenarındaki evinden ayrılmak ise işin en zor kısmıdır. Kendisinden sonraki kiracıya, kendi adına gelecek mektupları göndermesi için bir not bırakır. Yeni kiracı Alex, evi dehşet bir halde bulur. Bakımsız, pis ve yıllar içinde yıpranmış bir hali vardır. Tuhaf bir zaman kayması imkansız bir aşkın başlangıcıdır.

Alex in babasi ile geçmişten gelen açılmamış konuşulmamış acılarla hesaplaşması;
Kate ise, anne babası gibi bir aşkı arayışı, zaman kayması sonucu sürükleyici bir hikayeyle her an bir sonraki sahneyi merakla izletmesi filmin güzel taraflarından biri.

Ufuk Çağlar EGEMEN

KEANU REEVES
Keanu Charles Reeves (d. 2 Eylül 1964, Lübnan),
Kanadalı aktör, yapımcı, yönetmen ve müzisyen. Adının anlamı “Dağlardan esen rüzgâr”dır. Annesi ile babası Beyrut’ta bir gece kulübünde tanışmışlardır. Annesi İngiliz, babası Çin asıllı bir Hawaiilidir. Ancak kendisini Kanada’da büyüdüğü için Kanadalı saymaktadır. 3 ülkenin vatandaşlığına sahiptir.
KARİYERİ
Oyunculuk kariyerine ilk kez Kanada’da “Hanging In” isimli bir yapımla başladı. 1980’ler boyunca çeşitli reklamlarda rol aldı. İlk stüdyo filmi Kanada’da çektiği “Youngblood” oldu. Birkaç küçük rolden sonra River’s Edge’de rol aldı ve bu filmin başarısından sonra Bill ve Ted’in Maceraları’nı çekti. Platoon filmi için teklif geldi ancak filmdeki şiddeti sevmediği için rolü reddetti. 1990’ların başlarında hem yüksek bütçeli filmlerde hem de bağımsız ancak çok ses getiren filmlerde yer aldı. 1994 yılında Speed filmini çekti. Film büyük bir reklam başarısıydı. Bu film sayesinde Keanu’nun izlenirliği arttı ve Johnny Mnemonic ve Chain Reaction gibi filmlerde rol almasını sağladı. Ancak iki film de gişede büyük hayal kırıklığı yarattı. Kariyerinde düşüş yaşayan Reeves’e Speed filminin devamında yer alması için 11 milyon dolar teklif edildi ancak o bu teklifi reddederek Al Pacino ve Charlize Theron ile Şeytanın Avukatı’nı çekmeyi tercih etti.
1999’da büyük hit olan The Matrix filminde başrol oynadı. Bu filmle tekrar büyük bir Hollywood yıldızı olduğunu ispatladı. The Matrix ile bu filmin devam filmleri arasında birkaç filmde daha yer aldı. Bu filmlerin hepsi de iyi gişe hasılatı yaparak Reeves’i tüm dünyanın dikkatine taşıdı. 31 Ocak 2005’te Reeves’e Hollywood Walk of Fame’de bir yıldız verildi. Reeves 2006 Oscar Ödül Töreni’ne Sandra Bullock ile katıldı. İkili 2006 yılında çektikleri The Lake House ile Speed filminden sonra bir kere daha bir araya geldi.
Wikipedia
SANDRA BULLOCK
Sandra Bullock (d. 26 Temmuz 1964), Amerikalı-Alman aktris, yapımcı ve hayırseverdir. 2010 ve 2014 yıllarında dünyanın en yüksek ücretli oyuncusu oldu. Bullock, 2015 yılında People dergisi tarafından En Güzel Kadın olarak seçildi ve 2010’da Time’ın dünyadaki en etkili 100 kişisine dahil edildi. Bullock, Akademi Ödülü ve Altın Küre Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödüle layık görüldü.
Sandra, üniversitede drama eğitimi almıştır fakat eğitimi oyunculuk kariyeri için yarım kalmıştır. İlk çıkışını 1993 yılında “Demolition Man” ve “Speed” filmleri ile yaptı. Speed filmi hasılat rekorları kırmıştır.
Hız Tuzağı, Miss Congeniality, 28 gün, Sen Uyurken , The Net, Adım adım Cinayet, Göl evi ve Sıradışı gibi önemli yapıtlara imza atmıştır.
2010 yılı Mart ayında düzenlenen Oscar ödül töreninde “En İyi Kadın Oyuncu” dalında Oscar almıştır.
Wikipedia