Gerçek Okurları Özledim / Zafer Çarboğa

Gerçek okurları özledim. Çünkü gittikçe azalıyorlar. Kendi köşelerine çekilip dünyaya uzaktan bakıyorlar. Kendi zamanlarının dışına atılmışlar çoktan. Özledim onları, evet. Şimdilerde herkes şair, herkes yazar… Şöyle keyifle oturup son okuduğumuz..

Gerçek Okurları Özledim / Zafer Çarboğa
Yayınlanma: Güncelleme: 353 views

Gerçek okurları özledim. Çünkü gittikçe azalıyorlar. Kendi köşelerine çekilip dünyaya uzaktan bakıyorlar. Kendi zamanlarının dışına atılmışlar çoktan.

Özledim onları, evet. Şimdilerde herkes şair, herkes yazar… Şöyle keyifle oturup son okuduğumuz kitaplar üzerine konuşacağımız insan yok neredeyse. İlk gençlik zamanlarının coşkusu muydu, okur sayısının günümüzden daha çok olması mıydı bilmiyorum ama, taşrada bile ta o dönemlerde bu tarz okurlara ulaşmak mümkündü. Altı çizili satırlar, sayfa kenarlarında okunaksız yazılarla tutulmuş notlar, kitap aralarına atılmış tarihler, telefon numaraları, adresler, belli belirsiz karalanmış utangaç harfler…

Şimdilerde, özellikle son on yılda, kitaplar en fotojenik kültürel araçlar olmuş. Kahve, deniz, dağ üçlüsü(çıplak bacaklarla yapanlar da az değil doğrusu) vazgeçilmezi olmuş insanların. Okuyormuş gibi yapmak, yaşıyormuş gibi yapmak, muş gibi yapmak…

Şu iki şeyi anlamakta büyük zorluklar yaşıyorum:
1. Okumadığı halde insanlar, kitaplarla görünmeye neden bu kadar meraklılar?
2. Piyasada bunca yazar ve şair olmasına rağmen bu okurlar neredeler?

Kitapların birçok şeyi değiştirebileceğine inanıp onlardan uzak durmak tam da bu çağın insanına yakışırdı. Bir süre önce ‘kötü kitaplar daha çok okunuyor” demiştim de bu fikrimi kısa bir zamanda reddetmiştim yine. Artık kötü kitaplar bile okunmuyor. Durmadan yazıyoruz yalnızca. Bu kadar kitabı, öyküyü, şiiri kim okuyacak? Hangi zamandaki insanlar için yazıyoruz durmadan. Her şeyi çabucak tüketen günümüz insanı, maalesef o özlediğim okur kitlesini de tüketti.
Onları özlüyorum.

Zafer Çarboğa

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.