Fransa’nın Strazburg kenti 2024 Dünya Kitap Başkenti seçildi

/ 24 Temmuz 2022 / 216 views / yorumsuz
Fransa’nın Strazburg kenti 2024 Dünya Kitap Başkenti seçildi

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) 2024 yılı için Dünya Kitap Başkenti olarak Fransa’nın Strazburg kentini seçti.

Unesco’nun geleneksel Dünya Kitap Başkenti ünvanı 2024 yılı için Fransa’nın Strazburg kentine verildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de adaylık için başvuru yapmıştı. 2001 yılında bu yana her yıl dünyada bir şehir Dünya Kitap Başkenti olarak seçilirken, 2024 yılı için adaylığını sunan İstanbul seçilemedi.

İstanbul’un da aralarında bulunduğu Fransa’nın Strazburg, Romanya’nın Lasi, Küba’nın Havana, Suudi Arabistan’ın Riyad, Özbekistan’ın Taşken, İspanya’nın Salamanca, Portekiz’in Obidos, Bulgaristan’ın Plovdiv ile Veliko Tırnova şehirleri ile Ürdün’ün Amman kentleri 2024 için yarıştı.

25 Kitabevi, 40 yayınevi ile Fransa’nın kitap konusunda ikinci önemli şehri olan Strazburg, Gutenberg’in matbaayı icad etmeden hemen önce ziyaret etmesi ve matbaa konusundaki fikirlerini geliştirmesiyle tanınıyor.

UNESCO, Strazburg kentinin sosyal uyum ve iklim değişikliğinin zorluklarını aşmanın yolu olarak kitaplara verdiği vurgudan etkilendiğini açıkladı. 2024 yılı boyunca kitap ile ilgili 200’den fazla etkinlik düzenleyeceğini taahhüt eden Strazburg kenti, etkinlikler için 4,5 milyon avro bütçe ayırdığını açıkladı.

Kaynak : Fransa Postası