Eğitimci Yazar İnci Yılmaz Şimşek’in Kaleminden – ‘Ölümüne Aşk’

/ 18 Mart 2022 / 298 views / yorumsuz
Eğitimci Yazar İnci Yılmaz Şimşek’in Kaleminden – ‘Ölümüne Aşk’

İnci Yılmaz Şimşek’in 2021 yılın mart ayında çıkan ilk romanı ve basılı ikinci kitabı olan Ölümüne Aşk sürekli artan, bir türlü önlem alınamayan kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek için kaleme alındı. Kapak görsel kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri temasında yaptığı karikatürlerle ülkeye nam salan ünlü karikatürist Sonay Yılmaz’a, editasyon ve mizanpajı 2kare Ajans’a ait olan kitap, Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık’tan çıktı. İnci Yılmaz Şimşek’in 2021 yılının ocak ayında basılan ilk kitabı Hükümsüz Kimlikler öykü kitabından sonra üç aydan daha kısa bir sürede sürede romanın yazımı tamamlandı. Belleğinde çok fazla kadın hikayesi biriktirdiğine değinen eğitimci yazar İnci Yılmaz Şimşek akademik taramanın yanı sıra, gazete haberleri, videolar, filmler de inceleyerek bir yandan araştırmaya, bir yandan da konuyla ilgili çalışmaları özümseyerek yazmaya devam etti. Hem kitabı yazarken hem de düzenleme için kitabı okurken tekrar tekrar ağladığını dile getirdi. İnci Yılmaz Şimşek’in @inadinakivircik sosyal medya hesabı vasıtası ile ona ulaşan okurlar, Ölümüne Aşk romanını bir çırpıda gözyaşları içinde okuduklarını, kitabın muazzam derecede sürükleyici olduğunu dile getirdiler. Ölümüne Aşk romanının arka kapak tanıtım yazısında;

“Aşk her şeyi affeder miydi gerçekten, ya da Affetmeli miydi?
‘Özür dilerim bir daha yapmayacağım.’ diye annesine ağlayan bir çocuğu affeder gibi her defasında affettim onu. Yine yapacağını bile bile, yine affettim, hep affettim.”
yazmaktadır.

Kitabın Konusu:

Kitap severek evlenen bir çiftin cinayetle sonuçlanan evliliğini anlatıyor. Narsist bir eşle evlendiğini görmek istemeyen, göz ardı eden bir kadının karşısında apaçık duran sinyalleri aşkı yüzünden görememesini, narsist eşinin uyguladığı ve sistemetik olarak artan şiddetin sonunda cinayete doğru gitmesini konu alıyor. Yurt içinde ve yurt dışındaki gurbetçilerimiz tarafından sevilen ve rağbet gören kitabı sizler de bir solukta okuyacaksınız.

Kitaptan Alıntılar

“Babam; Getirdikleri çiçekleri vazoya koy ki solmasın. Ne onların çiçeği solsun ne de bizim ki…”

Ölümüne Aşk

“Bu artık kadın cinayeti olmaktan çıkmıştı, bu düpedüz katliamdı. Durdurulması için hiçbir önlem alınmayan, alınamayan, yok sayılan, sıradanlaştırılan…”

Ölümüne Aşk

“Bir takım elbise kadar bile değeri yoktu kadının bu ülkede.”

Ölümüne Aşk

“Asıl kavga ile başlayan aşklar ölümle sonuçlanırdı fakat kimse bize bundan bahsetmemişti.”

Ölümüne Aşk

“Seni üzecekler ve suçlu hep sen olacaksın. Beni üzmeni sağladığım için özür dilerim bu gücü sana verdiğim için beni affet diyeceksin ne yaparsan yap sen kadınsın sen hep suçlu olacaksın seni suçlayan erkekten uzak dur kim olursa olsun.”

Ölümüne Aşk
İnci Yılmaz Şimşek Kimdir?

Eğitimci Yazar İnci Yılmaz Şimşek, 1983 yılında Siirt’te doğdu. Çukurova Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği ve Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde lisans eğitimi aldı. 2014 yılından beri Urbana, Champaing’de bulunan Illinois Üniversitesi’nin düzenlediği seminerlere katılmakta. Mülteci çocukların eğitimi, mülteci kadınların sorunları, toplumda kadının yeri, kadın ve siyaset, teknolojinin eğitime entegre olması, sanat eğitiminin önemi gibi konularda sunum yaptı. Bu yıl sunum konusu olarak okur yazarlıkta dijitalleşme hakkında dünyanın farklı yerlerinden bir araya gelen, yaklaşık 40 eğitimciye etkileşimli sunum yaptı.

Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Uzaktan Öğretim alanında yüksek lisansını tamamladı. Yaratıcı yazarlık üzerine çevrimiçi eğitimlere katıldı. 2019 yılından beri öğrencilerine yaratıcı yazarlık eğitimi vermekte, çeşitli basılı ve dijital dergilerde süreli öyküler yazmakta, kadın yazar adaylarına yardım amaçlı yazar koçluğu yapmaktadır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Edebî Eserleri:

1- Hükümsüz Kimlikler, (Öykü) Ocak 2021, Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık
2- Ölümüne Aşk, (Roman) Mart 2021, Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık
3- Öğretmenler İçin Yaratıcı Yazarlık El Kitabı, (Etkinlik) Haziran 2021, Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık
4- Şen Yuva, (Öykü) Eylül 2021, Gülnar Yayınları
5- Bizim için Toplum, Eylül 2021, Sarmaşık Yayınları (24 yazardan 24 öykü, kolektif kitapta lösemi temalı 1 öykü ile yer aldı.)
6- Kayıtsız Kimlikler, (Roman) Aralık 2021, Gülnar Yayınları
7- Unregistered İdentities, (İngilizce-Roman) Mart 2022, KDP Amazon Publishing

“Hükümsüz Kimlikler”, “Ölümüne Aşk”, “Öğretmenler için Yaratıcı Yazarlık El Kitabı”, “Şen Yuva” ve “Kayıtsız Kimlikler”  kitaplarımı temin için:

https://m.kitapyurdu.com/index.php?route=products/search&filter_name=inci%20yilmaz%20simsek

İnci Yılmaz Şimşek
İnci Yılmaz Şimşek

Eğitimci / Yazar

Beşinci Sanat