Efsane sanatçı Rodin’in eserleri AKS’ta görülebilir

/ 6 Temmuz 2022 / 118 views / yorumsuz

31 Temmuz’a kadar görülebilecek serginin bilet fiyatları da tam 30, indirimli 20 TL. 14 yaş altına ise ücretsiz.

Efsane sanatçı Rodin’in eserleri AKS’ta görülebilir

Antalya’nın tam merkezinde, tarihi Kaleiçi’nin hemen yanında gökkuşağı renkli, estetik ve öğrendiğimize göre ödüllü tasarıma sahip bir bina. Antalya Kültür Sanat’ın (AKS) bu binası bugünlerde Rodin’in heykellerine ev sahipliği yapıyor.

Rodin, Türkiye’de özellikle İstanbullular tarafından Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin bahçesinde bulunan “Düşünen Adam” heykeliyle tanınır. Bir yandan da tartışmalı bir sanatçı.

Bizde “Düşünen Adam” çok tanınsa da dünyada en çok tanınan Rodin eserlerinden olan “Öpücük”, AKS’taki sergide karşınıza çıkıyor. Dante’nin İlahi Komedya’sında yer verilen yasak bir aşktan esinlenerek yapılmış olan eser, sanat tarihinde romantik aşkın bir sembolü olarak görülür. Yine en meşhur heykellerinden “Havva” da sergi mekânının tam ortasında çok estetik bir şekilde duruyor.

SERGİDE GÖRÜLECEKLER

Sergideki 22 eser ise şöyle: The Kiss (Öpücük), Eve (Havva), Meditation, Eternal Spring, Mask of Hanako, Head of d’Eustache de Saint Pierre, Mask of Man With A Broken Nose, Head of Pierre de Wiessant, Head of Jean de Fiennes, The Abduction of Hippodamia, The Falling Man, Triumphant Youth, Bust of Camille Claudel, Bust of Rose Beuret, Iris Study with Head, Danaide, Eternal Idol, I am Beautiful, Minotaur, Head of Lust, Monumental Torso, Torso of the Great Shadow.

Kaynak : Cumhuriyet