Edipsya

/ 17 Mayıs 2022 / 337 views / yorumsuz
Edipsya

Yazı türlerinin başlangıcında giriş gelişme sonuca bağlı olarak meydana gelen ve metin üzerinde hakimiyeti koruyan cümleleri yok etmek için verilen mücadele çürütmeye dayalıdır..

Çürütülmeye çalışılan metin yazının içerisinde kaybolmuş metindir çünkü ; metinde ana manasından kopan cümlenin müstahkem olması düşünülemez..
Makale formatı için yine şunu konuşabiliriz giriş gelişme sonuç ve metnin ana gövdesi vardır..

Anahtar kelime ile çıkılan bu metin, yolculuğu yazının hangi türde yazıldığını ortaya koyacaktır.Bizler hemen hemen her eserde zaid olması şartıyla ben dilini kullanmadan karşı tarafa fikrin ötesinde bir metin koymalıyız..

Kargaşaya sebebiyet vermeden yapılan bu lügat ile kullanılan babaların farkına varılmalıdır her kelime bir babtır ve bu bablar bir çok mana ifade edebilir..
İfade edilen iptidai kelimeler bize yazının devamını getirecektir.Mantıksal değil metinsel poetik değil radikal literatürde olmasıdır..

Nasıl ki lirik şiirde edebi bir tür kullanıyorsak gazetede radikal ve gündem odaklı konuşuyorsak makalede bulunan bazı mevzuları çürütmek adınada yazı yazabiliriz makale yazılırken belirlenen metin adına güçlü kalıplar kullanılabilir her yazarın kullandığı konuları ele almaktansa nadir farklı mevzuları ele almak daha doğrudur..

Belirlenen metin diğer çalışmalardan daha farklı olursa metin tercih yöntemi o kadar ön planda tutulur burada bulunan püf noktalar ise yazının daha çarpıcı olduğunu sağlamasıyla yazı amaca yani hedefe ulaşır…

Ayşenur TOKSÖZ