Edebiyat konulu 15 Film

/ 27 Şubat 2022 / 1.772 views / yorumsuz
Edebiyat konulu 15 Film

Bir film bir şairin yüreğindeki bir göz olmadıkça asla gerçekten iyi değildir.

Orson Welles

Sinemanın ortaya çıkışından bu yana edebiyat ile yakın bir ilişkisi vardır.

Edebiyat ve sinema birer sanat dalı ve birer iletişim aracıdır. Edebiyat ve sinema tarih boyunca insanları kültür, bilgi, eğlence ve estetik zevk bakımından geliştirme işlevini de yüklenmiştir. Edebiyat dille yapılan bir sanat etkinliğidir. Sinema dille ortaya çıkarılan ürünün görüntüye dönüştürülmesidir.

Edebiyat Temalı 15 filmi sizler için derledik.

Keyifli okumalar…

1. Little Ashes

Biyografi, Dram, Tarih
112 dk.
Yönetmen: Paul Morrison
Senaryo: Philippa Goslett
Yapım Yılı: 2008
Yapım Yeri: İngiltere, İspanya

Başrollerini Robert Pattinson, Matthew McNulty ve Javier Beltrán’ın üstlendiği Little Ashes, sürrealizmin öncü isimlerinden Salvador Dali, yönetmen Luis Buñuel ve yazar Federico García Lorca’nın hikayesini anlatıyor.

1922’de Madrid göreneksel değerlerin, caz, Freud ve yenilikçiliğin tehlikeli etkileri arasında bir meydan okuma savaşı.Salvador Dali, büyük bir sanatçı olma tutkusuyla 18 yaşında üniversiteye girmiştir.Onun utangaçlığının ve şahlanmış göstermeciliğinin garip harmanı, üniversitede sosyal tabakadan iki kişinin dikkatini çekmiştir; Federico García Lorca ve Luis Buñuel. Film bu üçlünün gençlik dönemlerini, dostluklarını, farklı yönden ilişkilerini ve kendi dallarında bir ressam, bir şair ve bir yönetmen olarak yükselişlerini konu almaktadır.

2. Tutkunun Şairleri (Total Eclipse)

Biyografi, Dram, Romantik
112 dk.
Yönetmen: Agnieszka Holland
Senaryo: Christopher Hampton
Yapım Yılı: 1995
Yapım Yeri: ABD, Fransa, Belçika, İngiltere

Total Eclipse, Agnieszka Holland’ın 1995 yapımı biyografik filmi. Filmdeki Rimbaud rolü için River Phoenix düşünülmüştü. Fakat River’ın zamansız ölümünden sonra bu rol için Leonardo Dicaprio uygun görüldü.

Fransız şairler Arthur Rimbaud ve Paul Verlaine’nin hayatından kesitler sunan, 1995 yapımı biyografik filmde iki şairin hayatından kesitler sunuluyor. Paul Verlaine evlidir fakat karısının kendi şair ruhundan anlamadığını düşünür. O sıralarda evinden kaçarak şehre gelen, kendisine önceden şiirlerini yollayarak zekasına hayran bırakan genç ve idealist Rimbaud’u evinde ağırlar. Rimbaud’un haşarı ve rahatsız edici tavırları ev sakinleri tarafından hoş karşılanmaz fakat bu durum Verlaine için geçerli değildir. Rimbaud’un gizemine kapılan Verlaine için Rimbaud devri başlar. Aynı dili konuşan bu iki insanın arasındaki ilişki sadece şair iki arkadaş ilişkisi olmaktan çıkacak ve tüm hayatlarını değiştirecek bir yol izleyecektir.

3. Mavi Gözlü Dev

Dram | 118 dk.
Yönetmen: Biket İlhan
Senaryo: Metin Belgin
Yapımcı: Biket İlhan, Selay Tozkoparan
Yapım Yılı: 2007
Yapım Yeri: Türkiye

Mavi Gözlü Dev, şair Nâzım Hikmet’in 1941 yılından sonra Bursa Hapishanesi’nde geçirdiği dönemi anlatan 2007 yapımı film. Ünlü şairi Yetkin Dikinciler’in canlandırdığı filmin yönetmenliğini Biket İlhan üstlendi.

Kavganın, sevdanın ve Türkçe’nin büyük şairi Nâzım Hikmet, 1941 yılında Bursa Hapishanesi’ne nakledilir. “Komünizm” propagandası nedeniyle mahkûm olan şairin ünü içeride kulaktan kulağa, efsaneye dönüşür. İbrahim Balaban ve Yusuf, ustanın odasına desen çizeceği aynaları taşırlar. Mahkûmların portresini yapan Nâzım’ın aklı yalnızca karısı Piraye’dedir. Günlerdir ne mektup, ne telgraf gelmiştir. Hasretin dinmeyen sızısı, siyatik ağrılarından da beterdir. 2. Dünya Savaşı’nın vahşeti ve sefaleti tırmanırken; şair, Müdür Tahsin Bey’den kötü haberi alır. Hakkında verilen 28 yıl hapis cezası onaylanmıştır

4. Neruda

Biyografi, Dram
107 dk.
Yönetmen: Pablo Larraín
Senaryo: Guillermo Calderón
Yapım Yılı: 2016
Yapım Yeri: Arjantin, Şili, İspanya

Neruda, 1940’larda Komünist Parti’ye katılmak için kendi ülkesinde bir kaçak haline gelen, Nobel ödüllü ünlü Şilili şair Pablo Neruda’nın peşine düşen bir müfettişi konu ediniyor. Müfettiş Óscar Peluchonneau ile Pablo Neruda arasındaki kovalama şairane bir dille anlatılıyor.

Şili’nin önde gelen yazar ve şairlerinden, aynı zaman Şili Komünist Partisi senatörü olan Pablo Neruda (Luis Gnecco), 1948’te devlet başkanı Gabriel González Videla’nın (Alfredo Castro) ülkedeki komünist faaliyetleri yasaklaması üzerine mecliste sert bir konuşma yaparak yasayı protesto eder. Bunun üzerine Neruda’yı yakalama emri çıkarılır ve arama ekibinin başına Oscar Peluchonneau (Gael García Bernal) getirilir. Peluchonneau, kendi ülkesinde kaçak durumuna düşen ve tam bir cadı avının hedefi haline gelen Neruda’yı Şili’nin her yerinde çılgın gibi arasa da arkadaşlarının desteğiyle sürekli izini kaybettiren Neruda’yı bulması hiç kolay olmayacaktır.

5. Aşık Shakespeare (Shakespeare In Love)

Dram, Komedi, Romantik
123 dk.
Yönetmen: John Madden
Senaryo: Tom Stoppard, Marc Norman
Yapımcı: Edward Zwick, Marc Norman
Yapım Yılı: 1998
Yapım Yeri: ABD
Vizyon Tarihi: 5 Mart 1999

Aşık Shakespeare, 1998 yapımı romantik komedi filmi. Filmde, Gwyneth Paltrow, Joseph Fiennes, Geoffrey Rush, Ben Affleck, Judi Dench, Colin Firth gibi isimler rol alırken; filmin yönetmenliğini John Madden yapmıştır.

Elizabeth dönemi İngiltere’sinde geçen bu romantik komedi filminde genç Shakespeare’in aşk hayatı anlatılıyor. Aslında Shakespeare’in son günlerde aşk hayatı hiç iyi gitmiyordur. Yeni oyunu ‘Romeo and Ethel the Pirate’s Daughter’ konusunda ise daha bir satır bile düşünebilmiş ve yazabilmiş değildir. Shakespeare’in hayranlarından zengin ve güzel Viola duygusuz bir adam görünümündeki Lord Wessex ile evlenmek üzeredir.Hayali oyuncu olmak olan Viola, Shakespeare ile tanışınca ikisi yasak bir aşkın heyecanına kapılırlar.

6. Postacı (Il Postino)

Biyografi, Dram, Komedi, Romantik
108 dk.
Yönetmen: Michael Radford
Senaryo: Michael Radford, Massimo Troisi, Anna Pavignano
Yapım Yılı: 1994
Yapım Yeri: Fransa, İtalya, Belçika

1950’lerde İtalya’daki küçük bir adadayız. Dünyaca ünlü Şilili komünist şair Pablo Neruda, siyasi sebeplerle ülkesi dışında yaşamak zorunda kaldığı sürenin küçük bir kısmını burada geçirir. Mektuplarını taşımakla görevli postacı naif Mario, Neruda’yla kısa zamanda mesafeli bir dostluk kurar. Usta ozanın verdiği tüyolarla hem içindeki şairi ortaya çıkarır hem de esmer güzeli Beatrice’nin kalbini kazanır.Neruda genç adama sosyalist fikirlerini aşılar ve kendini gerçekleştirmesine yardımcı olduğu Mario’nun gözünde giderek ilahlaşır. Ama usta ozanın peşindeki siyasi rakipleri bir yerde çok uzun süre kalmasına engel olmaktadır. Ayrılık vakti yaklaşır.Yönetmen Antonio Skarmeta’nin 1983 yapımı Ardiente Paciencia isimli filminin bir remake’i olan Il Postino, orijinalinde 70’lerde Şili’deki bir sahil kasabasında geçen olayları 50’lerin İtalya’sına taşıyor. Orijinalinin aksine politik olaylara fazla bulaşmadan kolay yenilir yutulur bir film olmayı biliyor ve tarihte En İyi Film Oscarına aday gösterilen çok az sayıdaki yabancı filmden biri olarak kayda geçiyor.
Postacı, 1994 İtalya yapımı dramatik dönem filmidir. Özgün adı Il Postino olan film ABD ve İngiltere’de Il Postino: The Postman adıyla gösterilmiştir. Film Türkiye’de 5 Ocak 1996 tarihinde gösterime girmiştir.

7. Kelebeğin Rüyası

Biyografi, Dram
138 dk.
Yönetmen: Yılmaz Erdoğan
Senaryo: Yılmaz Erdoğan
Yapım Yılı: 2013
Yapım Yeri: Türkiye
Vizyon Tarihi: 11 Ekim 2013

Zonguldak’ta yasamis yazarlar Rüstü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun hayatlarinin, veremle savaslarinin, ve yeni yeni ayaklari üzerinde durmaya çalisan Cumhuriyet zamanlarinin Türkiye’sinin anlatildigi film.

Yılmaz Erdoğan’ın, “Aşk en güzel bahanesidir şiirin” dediği Kelebeğin Rüyası’nda aşk, şiirin de hayatın da başrolünü üstleniyor. Film, şairlerin altın çağı olan yıllarda, İkinci Dünya Savaşı’nın gölgesinde adım adım gelişen bir aşkı anlatıyor. Filmde Kıvanç Tatlıtuğ ve Mert Fırat, çok iyi iki dost olan şairler Muzaffer Tayyip Uslu ve Rüştü Onur’u canlandırıyor. Kelebeğin Rüyası filmi, 2014 yılında Türkiye’nin En İyi Yabancı Film dalında adayı olarak seçildi. İlk önce 2013 Şubat ayında gösterime giren film, aynı yılın Ekim ayında tekrar izleyicilerle buluştu.

8. Sahaf (The BOOKSHOP)

Dram
113 dk.
Yönetmen: Isabel Coixet
Senaryo: Isabel Coixet
Yapım Yılı: 2017
Yapım Yeri: Almanya, İngiltere, İspanya

1959 yılı İngiltere’sinin sakin ve küçük bir sahil kasabasında geçen film, kendi halinde bir yaşam sürdüren dul Florence Green’in, farklı amaçlar nedeniyle tarihi eser gözüyle bakılan eski evini bir kitapçıya dönüştürme serüvenini konu ediniyor.

Boşanmayla sonuçlanan bir evlilik geçirmiş olan Florence Green (Emily Mortimer), değişimlere kapalı, küçük deniz kenarı kasabası Hardborough’da bütün riskleri alarak bir kitapçı açar. Dükkanında 1950 ve 60’ların en modern eserlerine yer veren Florence, önce fazla dikkate alınmasa da sonrasında kasabalının gönlünü kazanmayı başarır. Başta kendisi gibi kasabanın atmosferini değiştirmek isteyen Brundish (Bill Nighy) olmak üzere destek de görür. Ancak Gamart (Patricia Clarkson), Florence’a her türlü zorluğu çıkarmaya hazırdır.

9. Anonim (Anonymous)

Dram, Tarih
130 dk.
Yönetmen: Roland Emmerich
Senaryo: John Orloff
Yapım Yılı: 2011
Yapım Yeri: Almanya, İngiltere, ABD

Anonymous, 11 Eylül 2011 tarihinde Toronto Uluslararası Film Festivali’nde galası yapılan, yönetmenliğini Roland Emmerich’in yaptığı, John Orloff’un senaryosunu yazdığı, 17. yüzyıl’da Birleşik Krallık’ta yaşayan Oxford kontu Edward de Vere’nin hayatının kurgusal bir versiyonunun anlatıldığı, Elizabeth çağındaki saray yaşamını ve Püriten hareketi anlatan, siyasi gerilim ve sözde tarihsel kurgu içeren filmdir.

Kraliçe Elizabeth dönemi İngiltere’sinde geçen hikaye yüzlerce yıldır onlarca entellektüelin kafasını kurcalayan bir soruya odaklanıyor: İngiliz edebiyatının en büyük ismi William Shakespeare’in eserlerinin arkasında başka biri mi vardı? Onlarca edebiyat eseri başka birilerinin kaleminden çıkmış olabilir miydi? Konuya ömrünü adamış uzmanlar, yazılmış onlarca kitap ve üretilen teorilerden sonra şimdi Roland Emmerich, Anononim filmiyle İngiliz edebiyatına aynı soruyu soruyor. Dönemin skandal dolu siyasetine ayna tutarak, Kraliyet ailesinin küstah ve güç tutkunu hali Londra’da ‘sahneleniyor’.

10. Saatler (The Hours)

Dram
114 dk.
Yönetmen: Stephen Daldry
Senaryo: David Hare, Michael Cunningham
Yapım Yılı: 2002
Yapım Yeri: ABD, İngiltere

Michael Cunningham’ın aynı adlı kitabından uyarlanan film yayınlandığı sene büyük ilgi görmüştür. Özellikle Virginia Woolf’un hayatından ve başyapıtı sayılan Mrs.Dalloway’den beslenen filmin yönetmeni Stephen Daldry’dir.

Her kadın, diğerine bir zincirin halkaları gibi eklenirken, bir edebiyat eserinin gücü, hayatlarını karşı konulamaz şekilde değiştiriyor. Birinci kadın, Virginia Woolf, Londra’nın varoşlarında bir yandan depresyonla savaşırken, bir yandan da ilk romanı olan Mrs. Dalloway’i yazıyor. Bundan 20 yıl kadar sonra, II. Dünya savaşının sonunda Los Angeles’ta yaşayan bir ev kadını olan Laura Brown, Mrs. Dalloway’i okuyor ve bunun içindeki devrimci ruhtan aldığı ilhamla yaşamında büyük bir değişiklik yapma kararı alıyor. Ve günümüz New York’unda yaşayan, Woolf’un Mrs. Dalloway’inin modern bir versiyonunu olan Clarissa Vaugan, kendisiyle eski sevgilisi Richard için sonun ne olacağını tahmin etmeye çalışıyor. Üçünün hikayesi bir araya geliyor ve sonunda şaşırtıcı bir tanışma gerçekleşiyor.

11. Hayalet Yazar (The Ghost Writer)

Dram, Gerilim, Gizem
128 dk.
Yönetmen: Roman Polanski
Senaryo: Roman Polanski, Robert Harris
Yapım Yılı: 2010
Yapım Yeri: Fransa, Almanya, İngiltere

The Ghost Writer, Roman Polanski’nin yönettiği 2010 yapımı politik gerilim filmi. Film Robert Harris’in The Ghost isimli romanından Polanski ve Harris ile birlikte senaryoya uyarlanmıştır. Başrollerde Ewan McGregor, Pierce Brosnan, Kim Cattrall ve Olivia Williams yer almıştır.

İngiltere’de başbakanlık yapmış olan eski bir politikacı, anılarını yazması için bir yazarla anlaşır. Hayatını riske etmek pahasına, geçmişte sır gibi saklanan gerçekleri anlatmaya kararlıdır.

12. Gizli Pencere (Secret Window)

Gerilim, Gizem
96 dk.
Yönetmen: David Koepp
Senaryo: David Koepp
Yapım Yılı: 2004
Yapım Yeri: ABD

Gizli Pencere; Stephen King’in romanından uyarlama, ünlü senarist David Koepp’in yönetmen koltuğuna oturduğu film. 2004, A.B.D. yapımı.

Karısından acı bir şekilde ayrılan korku-gerilim yazarı Mort Rainey,göl kenarındaki evinde hiç beklenmedik bir biçimde John Shooter adındaki tehlikeli bir yabancıyla karşılaşır.Rainey’nin onun kısa hikayesini çaldığını iddia eden psikopat Shooter adalet istemektedir.Shooter’ın talebi tehditlere ardından cinayetlere dönüştüğünde Rainey yardım için özel bir dedektife başvurur.Kontrolden çıkan olaylar zinciri ve korku dolu anlar durdurulamaz bir hale gelir ve Rainey artık hiç kimseye güvenemeyeceğini anlar.Hatta kendine bile. Gerilim ve korku romanlarının Dünyaca ünlü,usta yazarı Stephen King’in ülkemizde ‘Gece Yarısını 2 Geça’ ismiyle yayımlanmış kitabında yer alan ‘Gizli Pencere/Gizli Bahçe’ adlı,kısa öyküsünden sinemaya uyarlanmıştır.

13. Lütfen Beni Öldürme (Stranger Than Fiction)

Dram, Fantastik, Komedi
113 dk.
Yönetmen: Marc Forster
Senaryo: Zach Helm
Yapım Yılı: 2006
Yapım Yeri: ABD

Stranger than Fiction, Marc Forster tarafından yönetilen, Lindsay Doran tarafından yapılan ve Zach Helm tarafından yazılan 2006 Amerikan fantastik komedi-drama filmidir. Filmde Will Ferrell, Maggie Gyllenhaal, Dustin Hoffman, Kraliçe Latifah ve Emma Thompson yer alıyor.

On yıl süren zahmetli bir çalışmadan sonra, romancı Karen Eiffel, en iyi kitabını tamamlamak üzeredir. Önündeki tek sorun, ana karakteri Harold Crick’i nasıl öldüreceğini bulmaktır. Yazar, Harold Crick’in gerçekte yaşadığını ve sözcükleri yazdığı anda olayları yaşadığını bilmemektedir. Şaşkına dönen Harold, yazarın aklındakileri duyup romanın (ve kendi) sonunu değiştirmesi gerektiğini anlar.

14. Sylvia

Biyografi, Dram, Romantik
100 dk.
Yönetmen: Christine Jeffs
Senaryo: John Brownlow
Yapım Yılı: 2003
Yapım Yeri: İngiltere

Yirminci yüzyılın en büyük şairleri Sylvia Plath ile Ted Hughes arasındaki tutkulu ama bir o kadar da trajedi yüklü ilişkiyi anlatıyor. Film, Cambridge”de öğrenciyken başlayan ilişkilerini evliliklerinde de izliyor ve ilişkinin içindeki acı, sadakatsizlik ve hatta şiddet unsurlarını da ekranlara taşıyor.

Yetenekli bir şair olan Sylvia Plath, edebiyatçı Ted Hughes’la tanışır ve aralarında bir yakınlaşma başlar. Sylvia ile Ted bu birlikteliklerini evliliğe taşır. Ancak evliliğin ardından Ted’in hırs ve arzuları, Sylvia’nın yeteneklerini ortaya çıkarmasını zorlaştıracaktır. Ted, ününü giderek artırır ve evliliğinde sorunlar başlar. Çift, durumu düzeltmek için bir çocuk yapmaya karar verir. Ama Sylvia, kendini depresyonun içinde bulur. Bu yaşadığı sıkıntılar onu şiirde büyük başarılara taşıyacaktır.

15. Tersyüz (Adaptation.)

Dram, Komedi, Suç
114 dk.
Yönetmen: Spike Jonze
Senaryo: Charlie Kaufman, Donald Kaufman, Susan Orlean
Yapım Yılı: 2002
Yapım Yeri: ABD

Tersyüz, yönetmenliğini Spike Jonze’un yaptığı 2002 yapımı film. Senaryosunu Charlie Kaufman yazmıştır. Jonathan Demme, Vincent Landay, Edward Saxon filmin yapımcılığını üstlenmiştir. Nicolas Cage, Meryl Streep, Chris Cooper, Ron Livingston, Brian Cox ve Maggie Gyllenhaal filmde rol almıştır.

Öykünün merkezinde yer alan karakter bizzat senaryoyu yazan Charlie Kaufman. Susan Orlean’ın The Orchid Thief kitabını senaryolaştırmaya çalışmaktadır. Başındaki orkide belası yetmiyormuş gibi, bir de konvensiyonel bir gerilim senaryosu yazmaya çalışan ikiz kardeşiyle uğraşmaktadır…

Beşinci Sanat