Bilmeniz Gereken Dünyanın En Güzel Kütüphaneleri

/ 27 Ekim 2021 / 116 views / yorumsuz
Bilmeniz Gereken Dünyanın En Güzel Kütüphaneleri

Sizler için görür görmez hayran kalacağınız ve günün birinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken kütüphaneleri sıraladık. 

1. İskenderiye Kütüphanesi

İskenderiye Kütüphanesi

İskenderiye Kütüphanesi, MÖ 3. yüzyılın başlarında Mısır’ın İskenderiye kentinde Ptolemaios hanedanı tarafından kurulmuş olan antik kütüphane. İskenderiye Müzesi olarak bilinen araştırma enstitüsünün bir bölümü olarak inşa edildi. İnsanlık tarihinde meydana getirilmiş önemli eserlerden biridir.

2. Trinity Koleji Kütüphanesi

Trinity Koleji Kütüphanesi

Kraliçe 1. Elizabeth’in emriyle 1592 yılında kurulan kütüphanede 6 milyonu aşkın eser bulunuyor. Kütüphaneye esas şöhreti getiren, fotoğraflarına sıklıkla rastladığımız 65 metrelik The Long Room salonu. Salonun her iki yanında Guilever’in Gezileri’ni yazan Jonathan Swift’inki de dahil olmak üzere İrlandalı ünlü yazarların büstleri sıralanmış. İrlanda’nın telif hakları merkezi olarak da kulladığı kütüphanenin en önemli eseri ise Latince yazılmış el yazması gospel kitabı Book of Kelts yani Kelt Kitabı.

3. Bodleian Kütüphanesi

Bodleian Kütüphanesi

Oxford Üniversitesi’nin ana araştırma kütüphanesi olan Bodleian Kütüphanesi Avrupa’nın en eski kütüphanelerinden biridir. On iki milyonun üzerinde esere sahip olan kütüphane İngiliz Kütüphanesi’nden sonra İngiltere’nin en büyük ikinci kütüphanesidir. 2003 Resmi Derleme Kütüphaneleri Kanunu’na göre İngiltere’de yayınlanan eserlerin derlendiği altı resmi derleme kütüphanesinden biri olduğu gibi İrlanda Kanunu’na göre de İrlanda Cumhuriyeti’nde yayınlanan her kitaptan bir nüsha talep etme hakkı bulunmaktadır. Oxford’a mensup kişiler arasında “Bodley” veya “Bod” olarak bilinen kütüphane öncelikli olarak araştırma kütüphanesi hizmeti verdiğinden belgeler genelde okuma salonlarının dışına çıkartılamaz.

4. El Escorial Kütüphanesi

El Escorial Kütüphanesi

El Escorial, Madrid Özerk Bölgesi içinde, Sierra de Guadarrama dağının eteklerinde manastır, saray, kütüphane ve diğer bölümlerden oluşan, İspanya Kralı II. Felipe’nin ikametgâhı olarak kullanılmış dinî-kültürel bir yapıdır. 1984 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirasları listesindedir. El Escoral’ın inşasına 1563 yılında başlanır. Projenin baş mimarı önce Mikelanj’ın öğrencisi olan Juan Bautista de Toledo’dur. Fakat 1569 yılında Juan de Toledo’nun ölümü üzerine işi Juan de Herrera devralır ve 13 Aralık 1584 tarihinde bitirir. Dünyanın en güzel kütüphanelerinden biri olan El Escorial Kütüphanesi’nde Augustinus (354-430), X. Alfonso (1221-1284) ve Avilalı Teresa’ya (1515-1582) ait yazmalarla beraber, çok sayıda Arapça yazma eser de muhafaza edilmektedir. Burası, ciltlerinin daha iyi muhafaza edilmesi için kitapların raflarda sırtları rafın içine gelecek şekilde korunduğu yegâne kütüphanedir.

5. Morgan Galerisi Ve Müzesi

Morgan Galerisi Ve Müzesi

Morgan Kütüphanesi ve Müzesi (The Morgan Library & Museum), New York’ta Manhattan’ın Murray Hill mahallesinde bulunan bir müze ve araştırma kütüphanesidir. Efsanevi bankacı J. P. Morgan’ın (1837–1913) biriktirdiği, dünyanın en iyi nadir el yazmaları, çizimler, baskılar, kitaplar ve cilt koleksiyonlarından bir kısmı burada sergileniyor. Renzo Piano tarafından yaratılan camdan atriyum, Morgan kütüphanesi ve müzesini oluşturan binaları birbirine bağlar. Morgan’ın 1906’da tamamlanan koleksiyonunu orijinal olarak sakladığı muhteşem palazzo tarzı bina, kusursuz bir şekilde korunan kişisel kütüphanesini ve çalışma odasını içeriyor. 1928 Ek benzer şekilde tasarlandı (Morgan’ın eski şehir evinin yerini aldı) ve şimdi Morgan Stanley galerilerine ev sahipliği yapıyor. 1905’ten 1943’e kadar burada yaşayan J. P. Morgan Jr.’ın 1850’lerdeki İtalyan tarzı kumtaşı evi, şimdi Morgan Yemek Odası ve Morgan Shop’a ev sahipliği yapıyor. 2006 yılında yapılan bir yenileme de sergi alanını ikiye katladı. Koleksiyonda Da Vinci ve Dürer gibi 10.000’den fazla çizim ve baskı, Austen ve Dickens’ın nadir edebi el yazmaları ve Gutenberg İncili’nin (on birinden üçü hayatta kalan) paha biçilmez kopyaları var.

6. Cuypers Kütüphanesi

Cuypers Kütüphanesi

Amsterdam‘ın en önemli turistik çekim merkezlerinden biri olan Rijksmuseum (Rijks Müzesi), Avrupa’nın en önemli ve en iyi bilinen müzelerinden. Bu sanat müzesi, Vincent Van Gogh, Johannes Vermeer, Frans Hals ve Rembrandt van Rijn gibi ustaların dünyaca ünlü eserlerinin etkileyici bir koleksiyonuna sahip olmasıyla ilgi görüyor. Müze binası Stedelijk ve Van Gogh Müzesi’nin yanı sıra genellikle dünyanın en iyi konser salonlarından biri olarak kabul edilen ‘Concertgebouw’un da bulunduğu Amsterdam’daki Museumplein bölgesinin kalbinde yer alıyor.
80 odada 8.000 obje, 800 yıllık Hollanda sanatının ve tarihinin hikayesini anlatıyor. Müzedeki eserlerin tamamını görmek pek mümkün olmasa da, belli başlı sanatçıların dünyaca ünlü eserlerini görerek de anlamlı bir müze gezisi yapabilirsiniz.

7. Sainte Geneviève Kütüphanesi

Sainte Geneviève Kütüphanesi

Bibliothèque Sainte-Geneviève, Paris’te 5. Arrondissement’da Panthéon Meydanında yer alan tarihi binada kurulmuş olan bir kütüphanedir. Bina 1851’de mimar Henri Labrouste tarafından düzenlenmiştir. Kütüphane, komşusu olduğu, Paris Sainte-Geneviève kilisesinin kütüphanesindeki kitapların mirasçısı olmuş ve başlangıç koleksiyonunu bu kitaplarla oluşturmuştur. Kütüphane bugün bir devlet kütüphanesi olup hem halk hem de üniversiteler arası (1, 2, 3, 4 ve 7 Paris Üniversiteleri) kütüphane olarak görev yapmaktadır. Kütüphanede iki milyon adet derleme bulunmaktadır. Kitap sayısı bir milyonu geçmektedir. Kütüphanede 4500 kadar elyazması eser, 50 bin resim ve gravür ve çok sayıda değişik materyal bulunmaktadır. Kütüphanedeki derlemeler üç ana gurupta toplanabilir. Bunlar:

  • Kıymetli nadir eserlerden oluşan koleksiyon
  • 1811’den günümüze kadar gelen kitaplar, dergiler, gazeteler ve dokümanlar
  • Eski kiliseden miras alınan kitaplardan oluşmaktadır.

8. Avusturya Ulusal Kütüphanesi

Avusturya Ulusal Kütüphanesi

Avusturya Ulusal Kütüphanesi, Avusturya’nın Viyana kentinde Hofburg İmparatorluk Sarayı içerisinde bulunan millî kütüphanedir. 1920 yılına kadar Kraliyet Kütüphanesi olarak bilinen Avusturya‘nın en büyük kütüphanesidir. 1920 yılına kadar Kraliyet Kütüphanesi olarak biliniyordu. Çeşitli koleksiyonlara ait toplam 7.5 milyon eserin bulunduğu kütüphanede 400 adet türkçe el yazması var. Kütüphanede; basma eserler bölümü, yazmalar bölümü, müzik bölümü, harita bölümü, papyrus bölümü, portre ve resim bölümü, tiyatro bölümleri bulunuyor. Kütüphane Avrupa’nın en kapsamlı kütüphanelerden biridir.Ayrıca Avusturya milli Kütüphanesini ayrıcalıklı kılan başka bir özellik ise Lorenzo Mattielli ve Peter Strudel’e ait heykellerdir.