Bilgin Soyuak’ın kaleminden etkileyici bir kitap: ‘Kopuk Uçurtma’

/ 18 Mart 2022 / 160 views / yorumsuz
Bilgin Soyuak’ın kaleminden etkileyici bir kitap: ‘Kopuk Uçurtma’

“Fikirler bir uçurtma gibidir. Tahminler de öyle. Bazen bir kopuk uçurtmayı yakalamak ne kadar zorsa tahminleri tutturmak da o kadar zordur”

Kopuk Uçurtma

‘Kopuk Uçurtma’ kitabı, bilimin ışığında tarihte bir yolculuk yapacağınız, mistik olaylarla içinde sürükleneceğiniz ve kendinizi baş kahramanı hissedeceğiniz etkileyici bir kitap.

Kitap Özellikleri

Kitap Adı : Kopuk Uçurtma
Yazar : Bilgin Soyuak
Yayınevi : Cenevre Fikir Sanat
Hamur Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 254
Ebat : 13,5 x 21
İlk Baskı Yılı : 2021
Baskı Sayısı : 1. Basım
Dil : Türkçe

Tanıtım Bülteninden

O pencereden bakan sadece ben değildim. Diğerleri de benim gibi gökyüzüne bakmaktaydılar. Birçoğumuz gördük o mavi kuyruklu uçurtmayı. Adını özgürlük koydu kimilerimiz.

O rüyanın içerisine zorla soktular bizi ve olmadığımız roller verdiler. Yel değirmenleriydi savaşılan düşmanlar. Rüzgârda saçlarımız dağıldıkça suç yüklenildi sırtımıza. Beyaz önlüğüyle geldi doktor amca;

“Ölüler konuşamazlar” dedi.

Ben en başına buyruk olandım. Uyandığımda bile kendi ülkemde kahramandım. Kopuk bir ip elimde her şeye şahitti.

” Sanki tüm olanlar rüya değildi” der gibi…

Kitabın Konusu

Baş karakterimiz Umut Leo ile bir İnternet oyununda tanışır ve dostlukları pekişir. Birgün Leo Umut’a onlar için bir gezi planladığını söyleyerek Umut’u Fransa’ya davet eder. Fransa’ya giden Umut Leo’nun arkadaş grubundan Adel ile tanışır ve ondan hoşlanmaya başlar. Adel ve Umut aynı rüyaları gördüklerini öğrenirler şaşırırlar ama buna anlam veremezler. Bu gizem dolu rüyaların bir anlamı olmalıdır. Umut sigara bağımlısıdır. Adel’de onun için arkadaşının çalıştığı bir klinikte seans ayarlar. Seansa giren Umut için hayat artık eskisi gibi değildir. ️Ayrıca Umut Fransa’ya giderken trende birisi ona kitap bırakmıştır. Kim neden böyle bir şey yaptı? Bu olanların birbiriyle bağlantısı nedir? Soruların hepsi kitabın içerisinde mevcut.

Bilgin Soyuak Kimdir?

1984 yılında (babasının vazifesi nedeniyle) Afyon’ da doğan Yazar Bilgin Soyuak, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Profesyonel olarak elektrik/elektronik mühendisi olarak çalışan Bilgin Soyuak, ilk kitabı olan ‘Kopuk Uçurtma’ ile edebiyat dünyasında yer almanın mutluluğunu yaşamaktadır.
Öğretmen olan babası sayesinde kitaplarla tanışan yazar Bilgin Soyuak, küçük yaşlardan itibaren çeşitli türlerde yazılar kaleme almıştır.

Okumanın hayal gücümüzü arttırdığını söyleyen yazar Bilgin Soyuak, yazmak ile ilgili olarak ise şu cümleleri kuruyor:

“Yazmak benim için hayal dünyamın içinde istediğim gibi yaşamak. Düşünsenize, istediğim hikâyede yer çekimini yok ediyorum. İstediğim ülkede süt satan amcanın mutlu olduğu bir hayat yaratıyorum. İstediğim zaman da herkes mutlu yaşıyor. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi?”

Kitaptan Alıntılar

Fikirler bir uçurtma gibidir. Tahminler de öyle. Bazen bir kopuk uçurtmayı yakalamak ne kadar zorsa tahminleri tutturmak da o kadar zordur.

Kopuk Uçurtma – s.118

Bir körün kulakları, gözleri gören bir insana kıyasla çok daha iyi duyar. Ya da sağır bir insan normal bir insana göre dokunduğu nesneleri cok daha iyi hissedebilir. Sen de tıpkı diğer eksik duyulular gibi beyninin koku bölmesi bomboş geldin dünyaya. Fakat beynin kokuları yorumlamak için kullanacağı o bomboş bölüme diger duyu organlarından aldığı bilgileri kaydetmeye başladı.

Kopuk Uçurtma – s.165

“O pencerenden bakan sadece ben değildim. Diğerleri de benim gibi gökyüzüne bakmaktaydılar. Birçoğumuz gördük o mavi kuyruklu uçurtmayı. Adını özgürlük koydu kimilerimiz.”

Kopuk Uçurtma

“Zamanı durduruyordu. Daha doğrusu, zamanda duruyordu. Zaman ve zamanın içindeki herkes, her şey onun yanından akıp geçiyordu. Bu şekilde 10 yıl durursa on yıl ilerideki görüntüleri görebiliyordu.” “Anladım sanırım” dedim.

“Ama hala aklıma yatmayan bir şey var. Zamanda nasıl olur da on yıl asılı kalabilir?”

Kopuk Uçurtma
"Kadın olmak masallarda bile zor;
 Bazen 7 tane cüceyle yaşamak zorunda kalırsın,
 Bazen aşkın için kurbağa öpersin,
 Bazen bir elmadan zehirlenirsin,
 Bazen gaddar baban tarafından bir kuleye kapatılırsın,
 Bazen tam geceyarısında sen külkedisine ve en lüks araban bir balkabağına dönüşür,
 Ve belki de en kötüsü seni sadece ayak numarandan tanıyabilecek zekâda bir yakışıklıya âşık olursun."

Beşinci Sanat