Bağımsızlığın İlanı

/ 7 Nisan 2021 / 99 views / yorumsuz
Bağımsızlığın İlanı

Milli marş bağımsızlığın sembolüdür. Milli marşımız ise bizim bağımsızlığımızın sembolüdür. Belki de tüm mesele savaş, medeniyet, inanç, maneviyat, gelecek, özgürlük, cesaret, kahramanlık ve umuttu.

Büyük bir savaşın sonucu bağımsızlıktır. Bağımsızlığı elde etmiş bir millet büyük bir savaşı kazanır. Kurtuluş Savaşı’nı kazanan bir milletin küllerinden doğduğu, o zamanlarda yine aynı milletten olan bir yüce kalbin bağımsızlığımızı nasıl unutulmaz kıldığını, kâğıdı zor bulduğu bir dönemde tırnaklarıyla duvara kazıdığını hatırlatan bir döneme yaklaşıyoruz. Kışın ölen çiçeklerin, ilkbaharda tekrar açacağı vakti, Anka kuşunun küllerinden doğma durumuyla bağdaştırırız. Keza buna bağlı olarak bağımsızlığımızın sembolü 12 Mart’ta kabul görmüştür. Derinden gelen bir vatan sevgisiyle yanıp tutuşan, adının anlamını sonuna kadar hak eden Mehmet Akif, bu aşkla derinden gelen düşüncelerini kâğıda dökmüştür. Öyle bir sevgidir ki her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünen Mehmet Akif kırk bir mısra yazsa da kırk bir maşallah asla yetmeyecektir. O günden bu yana milyonlarca Türk’e seslenen bu marşın kompozisyonunu birer vatansever olarak biz Türk gençleri yazıyoruz. Ruhumuz vatan ve ibadet aşkıyla yanan bir Mehmet Akif gibi yüce, gönlümüz yine bunun maddiyatla ilişkilendirilemeyeceğini düşünen Mehmet Akif gibi alçak kalsın. Ezanlar susmaz hiç minarelerde, benim anam senin anandır ey askerim! sâlâların getirdiği o hüznü kucak dolusu sevgilerle, anamız basar o koca yüreğine. Gömdüğüm onca duyguyu sadece milletime minnet eyledim. Bilinmez o yaşanan zorluklar, 12 Mart’ın getireceği duygu yakındır, yaşanacak o bağımsızlığın getirdiği haz lakin kim bilir belki yarın belki yarından da yakın.

O gün bugündür sen mezarda ben burada bekliyorum. Anlatıyor bana yattığın yere ayak basmamam gerektiğini azizim. Hakkındır hür yaşamak senin. Hakkı olacaktır Hakk’a tapacak olan milletimin istiklal!

Rumeysa Eylül Gündüz

Benzer Konular