Aynı Gemideyiz

/ 2 Temmuz 2022 / 256 views / yorumsuz
Aynı Gemideyiz

Gemi her zaman su alıyordu çünkü geminin altına kullanılması gereken malzemeler güverteye kullanılmıştı, altı suda kalacak nasıl olsa görünmeyecekti ama güverte öyle mi? Bütün çıplaklığıyla gözler önünde olacaktı. Bu yüzden güverte’ye önem verildi ihtişamlı parlak bir güverte inşa edildi.

Açık denizde bir süre sonra altı ince gemi su almaya başladı ilk başlarda delik yeni olduğu için hiç kimse farkına bile varmadı. Kaptan arada aşağı iniyor deliği macunla kaplıyordu sorun geçti diyordu. Sonra yukarı çıkıp “Ne kadar ihtişamlı bir gemiye sahip olduklarını diğer gemilerin güvertelerini örnek göstererek” dile getiriyordu gözden kaçırdığı şey diğer gemilerin hiç su almadığı idi. Kaptan zeki bir insandı tayfasını nasıl idare edeceğini biliyordu.

Zamanla delik büyüdü gemi giderek daha hızlı su alıyordu haliyle batıyorduda. Tayfa bunu fark etti batıklarını dile getirmeye başladı. Kaptan çıktı ve “Büyük balinalar avladıkları için geminin ağırlaştığını bu yüzden öyle göründüğünü söyledi” tayfanın bir kısmı denizcilikle ilgili bilgi sahibi değildi bu yüzden kaptan ne derse inandı fakat bilgili olanlar bir şeylerin farkına varıyor “Aslında uzun süredir hiç balina avlamadıklarını bırakın avlamayı hiç balina dâhi görmediklerini” dile getiriyorlardı. Bunlar kaptanı körlükle itham etmiş sayıldı ve denize atıldı. Deniz hakkında bilgili olanlar yüzerek diğer gemilere çıktılar ve büyük bir hürmet gördüler. Bizim gemi bir süre sonra iyice battı deniz hakkında bilgisi olanlarda gemiden atıldığı içinde artık hiç bir şey avlayamadılar.

Kaptan zeki insandı tayfa acıkınca seslerinin çıkacağını biliyordu bu yüzden ambarda yıllarca yetecek et olduğunu söyleyip her gün porsiyonları artıyor. Porsiyonların artığını gören tayfa keyifleniyor. Kaptana adeta tapıyordu. Açık denizi ondan iyi bilen yok diyorlardı. Ve bir gün ambardaki etler bitti. Açlıktan çalışamayacak hale gelen tayfa artık güverteyi temizlemiyordu. Güverte dökülüyordu. Zamanla açlıktan ölmemek için birbirlerini yemeye başladılar. Taki gemi tamamı ile batana kadar.

Kaptan mı? O gemi batmadan başka bir gemiye bindi. Tayfanın bilgisiz olduğu durumlarda gemiler batar. Bilgili tayfa bilgisiz kaptanı batırır.

Mert Mutlu