“Askısı Kırık Zamanın” Okuruyla Buluştu

KİTAP

“Askısı Kırık Zamanın” Okuruyla Buluştu
Yayınlanma: Güncelleme: 247 views

Yusuf Ferhat’ın yeni şiir kitabı “Askısı Kırık Zamanın” Klaros Yayınları etiketiyle yayımlandı. Yaşamın doğal akışı ve kesitlerinden esintiler sunan 150 şiirin yer aldığı kitabın kapak görseli Sertaç Altuntepe’ye ait.

Şiiri toplumun aynası, şiir yazmayı ise duygusal bir boşalım olarak tanımlayan Yusuf Ferhat dizelerinde, toplumsal duyarlılığa ve sorunlara estetik bir dille dikkat çekiyor. Bunda, yaşanmışlıkları ve yaşadığı coğrafya önemli bir etken.

Yusuf Ferhat yeni kitabıyla ilgili olarak, “Şiirin ham maddesi hayatın kendisidir. Hüznün ve kederin bahçesinde yeşerir ve edebiyat sofrasındaki yerini alır. Kitabımın adını seçerken hem dizelerimle uyum sağlamasını hem de olumsuz ülke ve dünya koşullarına atıf yapmak istedim. Her okurun, kendi payına düşeni alacağını düşünüyorum” dedi.

Edebiyata olan ilgisi lise çağlarında başlayan Yusuf Ferhat, Tunceli doğumlu olup, bir memur emeklisi. Şiirleri, edebiyat ve sanat dergilerinde yayımlanıyor. “Yamalı Bir Abaydı Yaşamak” ve “Kış Sürgünü Günler”den sonra gelen üçüncü şiir kitabı “Askısı Kırık Zamanın” imge zenginliğiyle karşımıza çıkıyor. Diğer kitaplarında olduğu gibi daha çok hüzün (Acının yüzünü çiziyorum/Hüznün elleriyle), ayrılık (Çekip gittin/Gölgeni de sürükleyerek ardından), özlem (Sensizlik; paslı bıçak, aklımın orta yerinde), yalnızlık (Keder toplanıyor günlerin kıracında/Ağır ağır inceliyor ipi yalnızlığın) ve aşk teması (Seni doladım kelimelere bugün/Aklıma düştün yine sabahın buğulu gözlerinde) öne çıkıyor.

“Askısı Kırık Zamanın” arka kapak yazısında, Yusuf Ferhat’ın bir şiirine yer verilmiş:

Aktım zamanın damarlarından
Maviye donattım karasularını hayatın.
Bir kıvrım tüylenir günün avuçlarında ,
Saçları yeleli.
Bir söz kusar uzak diyardan
Yırtık sesli…

Kendimi yakaladım
kayıp şehrin sokaklarında.
Deniz durgun
Kıyı kendini yeniliyordu harıl harıl.
Ses sese değiyor,
El ele veriyordu akşamın omuzlarında…

Şiir seven okurlara önerilen “Askısı Kırık Zamanın”, seçkin kitap evleri ile Online Kitap sitelerinden temin edilebilir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.