Aptal Olmayın!

/ 28 Temmuz 2022 / 150 views / yorumsuz

İnsanın kendine ait anıları hatırlaması ve kendine gülmesi, kendi halini, hallerini hatırlayıp gülümsemesi eşine ender rastlanır mutluluklardan, farkında olun.

Aptal Olmayın!

Yaşınız kaç, hangi aşamasındasınız hayatın bilmiyorum da, aptal olmayın temennim genç yaşlar da olup erkenden erdemli, seviyeli yaşam tarzını benimseyenlere. Yaşınız kırkları geçmişse çocukluk ve gençlik dönemlerinizde yeterince aptallıklar yapmadı iseniz, yaşadığınız yıllarınız sıkıcı geçecektir. Genç dönemlerde etik olmayan, adil olmayan, can acıtan her ne varsa yapmayın elbette, aptalca denilebilecek ne varsa yapın, bu anılar, bu denemeler yaş aldığınızda tebessüm ederek, mütebessim bir çehreyle hatırlayacak mutluluk duyacaksınız. İnsanın kendine ait anıları hatırlaması ve kendine gülmesi, kendi halini, hallerini hatırlayıp gülümsemesi eşine ender rastlanır mutluluklardan, farkında olun.

Yaş alıp olgun, yetişkin yaşlara geldiğimizde günlük rutin döngüleri hatırlamaz hatırlama gereği de duymayız, gerekte yoktur. Başarı, başarıyla sonuçlanmasa da verdiğimiz mücadele ve aldığımız riskleri hatırlarız. Özler duyar, hasret çekeriz akabinde ki kavuşma anları da unutulmaz. Evet, bazı şeyler vardır ki ekseriyeti oluşturan hatırlanmaz, hatırlanma gereği de duyulmaz. Çocukluk ve gençlik yılları yeni şeyler öğrenme, öğrenmek için saçma salak düzenek ve planlarla girişimde bulunduklarımız var ise yetişkinlik dönemimizde “aptalca” desek de hatırlarız. Hatırladıkça aptalca diye tanımı olan hal ve hareketlerimizi hatırlar, neden ve etkenlerini, kim ne dedi kim destek verdi kim karşı durdu, tümünü anımsarız ve tebessüm ederiz. Bu tebessümü es geçmemek gerek zira çocukluğun ve gençliğin boş geçmediğini, aktif, canlı, atak yaşandığının göstergesidir.

Tekrar “aptal olmayın” diyorum, bu temennim negatif manada aptallıklar yapmış şuan olgun yaşlara ulaşmış insanlarımız için değil, zira geri dönüş yoktur, kırdıkları, üzdükleri, üzüntü ve pişmanlıkları ile yaşar gider. Evet, genç kuşak, kimseleri kıracak, üzecek, üzüntü duyulacak tüm olay ve girişimlerin öngörüsüne sahip olun, sahip olmaya gayret edin, şüpheye düştüğünüz, tedirgin olduğunuz ne varsa mutlak danışın ki olgun, yaş almış günleriniz pişmanlık, üzüntü ve keşkelerle geçmesin.

Yazının teması ve mesajı ekseriyetle gençlerimize gibi görünse de sizlerde ebeveyn, yetişkin, uyarıcı, tebessüm ederek öneride bulunacak yetişkinlikte değil misiniz?

Mir Murat Demir