‘Alkış Kıyamet’ Kitabı – Veli Erdem

/ 20 Nisan 2022 / 349 views / yorumsuz
‘Alkış Kıyamet’ Kitabı – Veli Erdem
…
 bir bulut kanatlarını çırptı
 topraktan başın kaldırdı çiçekler
 bütün sesler toplandı
 biraz bahar biraz kış
 bir alkış
 bir al/kış
 al/kış kıyamet
 al/kış kıyamet…

Veli Erdem’in şiirle olan yolculuğu Klaros Yayınları arasında çıkan “Alkış Kıyamet” ile devam ediyor. Şubat 2022 basımı olan kitapta 57 şiir bulunuyor. Anamur’un Kaşdişlen Köyü’nde doğan Erdem, çevreye ve çevresine duyarlı direnişçi bir şair. Erdem’in yüreği de, memleketinin iklimi gibi sıcak. Duyarlılığı, sıcaklığı ve samimiyeti öykü ve şiirlerine yansımış. Şair/Yazar Barış Erdoğan, “ Veli Erdem, doğaya serpilmiş buğdaya benzer. Öğrencim olmasa da severdim bu adamı ve bu şiirleri. Bir alkış da benden” diyor.

Erdem’in yeni kitabı Alkış Kıyamet’in arka kapak yazısını da kaleme alan Barış Erdoğan, özetle şunları yazmış:
“Veli Erdem’in şiir dünyası Toroslara serpilmiş bin bir çiçek deryası, kendini aramaya çıkmış bir derviş tavrı. Benim de kış mevsiminin çok sert geçtiği yerlerde evleri, konakları anlattığım, dağlarına sırtımı verdiğim şiirlerim vardır. Ancak onun şiirlerindeki evlerin duvarları her kışta kıyamette bile güneş açmış gibi sıcacık.”

Erdem ise kendisini ve şiirlerini, “Ben şiirlerimde saklıyım. İnsan ne kadar yazdığı şiirin dışında kalabilir ki? Yüreğimin aynasıdır diyebilirim şiirlerim için. Bazen yüreğime batan bir diken, bazen bir çiçeğin bende bıraktığı koku, bazen bir egzoz zehiri, içimdeki yangın, özlem, güncel olaylardan etkilendiğim anlar, hepsini görebilirsiniz şiirlerimde. Ben ve bendekiler ile doludur şiirlerim” şeklinde anlatıyor.

Alkış Kıyamet’in yolu açık, okuru bol olsun.

Ahmet Zeki Yeşil