Ağaç Kesme Gafleti Neden ki!

/ 21 Mart 2022 / 116 views / yorumsuz
Ağaç Kesme Gafleti Neden ki!

Farkındasınızdır, son günlerde yok mermer için yok maden sahası açmak için ağaç kesimi, zeytin ağaçlarının kesilmesi konuşulup planlanıyormuş. Ağaç kesilebilir mi, elbette kesilebilir, çok özel şartlar hâsıl olmuşsa, kesilmesi dışında tüm alternatifler gözden geçirilmişse, söz konusu olan bir ya da birkaç ağaçsa, kesilebilir. Ağaç kesilmesi için böylesi hassas davranıp tüm alternatifleri düşünen kişi ya da kişiler bir ağaç kesmişlerse mutlar doğaya birden fazla ağaç dikerek katkıda bulunurlar. Mermer çıkarmak ya da maden aramak maksatlı ağaç kesimi, zeytin ağacı kesimi, ağaç kesmekten çok öte katliamdır. Zeytin ki gövdesinden yaprağına, meyvesi zeytinden, zeytinin yağına kadar insana en ziyade yararı dokunan, faydası olan ağaçlarımızdandır.

Bir ağacın gölgesinde adam felsefe kitabı okuyordu. Sorular üstüne sorular adamın kafasını karıştırmıştı.
Başını kaldırıp ağaca baktı.

—Keşke ağaç olsaydım, hiç düşünmeden yaşasaydım, dedi.
Birden ağaç dile geldi:
—Ben düşünmüyorum belki ama düşünen insanlara o kadar çok ders verebilirim ki, dedi.
Adam heyecanla:
—Seni dinlemek isterim, dedi.
Ağaç konuşmaya başladı:
—At o felsefe kitabını elinden, şimdi bana bak ve beni dinle sana on tane hayat dersi vereceğim, dedi.
Adam heyecanlanarak:
—Tamam dedi.
Ağaç:
—Dinle o zaman, dedi ve hayat dersini sıralamaya başladı:

1- Ağaç yaş iken eğilir ya da doğrulur. Her şeyin bir zamanı vardır. Hayat öğrenme sürecidir ama zamanlaması çok önemlidir. Siz de bilirsiniz ki “yaşlı köpeğe yeni oyunlar öğretilmez.” “Yaşlı kurda yol öğretilmez.”

2- Düşen ağaca balta vuran çok olur. Onun için hayatta düşmemeye dikkat etmek gerek; güçlüyken gölgene sığınanlar düşerken baltayı alıp sana koşarlar.

3- Bizi yok etmeye çalışan baltanın sapı bizdendir. Her zaman dış düşmandan korkmayın. İç düşman daha tehlikelidir. Sizin gibi görünüp size hainlik edecek insanlara dikkat edin. Dişi kıran, pirince en çok benzeyen beyaz taştır.

4- “Ulu çamlar fırtınalı diyarlarda yetişir” İnsanı geliştiren mükemmelleştiren zorluklardır. Büyük adamlar büyük engellerle karşılaşıp onu aştıkları için büyük adam olurlar. Büyük devletler büyük badireleri atlatarak büyük devlet olurlar. Uçurtma rüzgâra karşı durduğu için yükselir. Engelleri fırsat bilmelisiniz.

5- Bir ağacın kökü ne kadar derinse boyu o kadar yükseğe çıkar. Kökleri zayıf olan büyüklüğü taşıyamaz. Onun için kökünüze sahip çıkmalısınız. Kökünü unutan ya da yok sayan bir ağaç ayakta kalabilir mi? Bir ağaç gücünü gövdesinden değil kökünden alır. Sizin de tarihiniz olmazsa nasıl geleceğiniz olacak? Tarihinizi yok sayar ya da unutursanız nasıl geleceği inşa edebilirsiniz?

6- Ağaç yapraklarıyla gürler. Bir insan da ailesiyle, sosyal çevresiyle güzel olur; onlarla tamamlanır. Onlarla varlığını hissettirir. Onun için sosyal ilişkileriniz önemlidir.

7- Hiçbir ağaç acaba bahar gelecek mi, çiçek açacak mıyım diye düşünmez. Kök, gövde ve dallar görevini sessizce ve sabırlıca yaparlar. Siz de baharın gelmesini bekliyorsanız görevinizi şamata yapmadan sessizce, hakkıyla ve sabırla yapmalısınız.

8- Meyveli ağacı taşlarlar. Bilgili, becerikli, başarılı insanlara haset eden çok olur. Bir işe yaramayan, niteliksiz, silik insanlar kimsenin umurunda olmazlar. Onun için başarılı insanlar atılacak taşlara mukavemet edemezlerse başarılarını sürdüremezler.

9- Her ağaç kendi toprağında büyür. Ağaç ancak uygun toprağı bulması halinde gelişmesini sürdürür. İnsan yetenekleri de öyledir; ağaç tohumu gibidir. Uygun zemin bulursa gelişir, yoksa çürür gider.

10- Beşikten mezara kadar ağaca muhtaçsınız. Çocukken beşikte, ölünce tabutta bizimle berabersiniz. Bize hep odun gözüyle bakmayın. Biraz da ibret gözüyle bakın. Sözü şöyle bitireyim, insanların kulağına küpe olsun.

“Her şey bir ağacı sevmekle başlar.” Bundan sonra bir ağacın yanından geçerken durun ve şarkımızı dinleyin.
Adam ağaca tekrar baktı, “ Aslında odun olan bu ağaç değil benmişim meğerse” diye geçirdi içinden…

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bilmeyeniniz olamaz, Yalova da köşk yapımı esnasında kesilmesi ya da bazı dallarının hasar görebileceği ihtimaline karşı Çınar ağacını kesmek ya da budattırmak yerine köşkü yürüttüğünü bilelim. İnsanların yaşamı süresinde tüm menfaat işbirliği doğayladır ve doğanın sunduklarıyladır. Ne zaman doğaya karşı zalimce tavır ve davranışlar içinde olmaya başlarsak sadece kendi dönemimizi mahvetmekle kalmaz neslimizi bizden sonraki kuşakları da zor ve sıkıntılı bir hayata tabii tutarız.

Mir Murat Demir