ABES / Veli Koçak

/ 14 Mayıs 2021 / 123 views / yorumsuz
ABES / Veli Koçak

‘‘Yaşamım, birilerinin yaşamının tekrarı gibi. Belki de kendimin!’’

Abes, Sisifos’tan

Abes Hakkında

Abes, toplamda on dört kısa metinden oluşan bir kitap. Metinlerde, insanın yalnızlıkla kurduğu ilişkiler bağlamında, onun döngüsel bir yapı içerisinde çeşitli karanlıklarda benimsediği tutumlar sergilenmektedir. Bu tutumlar hem benzerlikler taşımakta hem de her biri bambaşka bir içerik ve anlam oluşturmaktadır. Yüzeyde saçma ama derinde manalı olan yaşam gibi, Abes de üzerinde durup düşünme gereksinimi yaratmaktadır.

Abes’ten Alıntılar

‘‘Gördüğü düşü anımsadı. Yoksa düş değil miydi? Zaten her şeyi birbirine karıştırırdı: Ölümü yaşama. Düşü gerçeğe. Siyahı beyaza. Belki bir de şeytanı tanrıya.’’

Abes, Ne Yaşam Ne Ölüm Ne de Ben’den

‘‘Bazen geçmişimin olmadığını düşünüyorum. Annemin, babamın, arkadaşlarımın, hiç kimsemin olmadığını. Burada, Tanrı’nın elinden doğduğumu ve ölene kadar da burada kalacağımı. Ölü bedeniminse kendine ‘‘iyi’’ diyebilen, sahte ve aşağılık ruhlu birkaç adam tarafınca şu koca kayalardan birinin yanına gömülüp, bir daha anılmamak üzere yok olacağını. Hiç, ama hiç olmamış gibi.

Olmak, nedir ki?’’

Abes, Ne Yaşam Ne Ölüm Ne de Ben’den

‘‘Tanrı bazı insanları, insanlara ceza olarak yaratmış olmalıydı. Fakat ödül olarak yarattıkları da vardı. Yani cenneti de, cehennemi de yanı başlarına koymuş ve melek mi, yoksa şeytan mı olacaklarını, insanların kendi tercihlerine sunmuştu. Ama büyük çoğunluk, melek görünümü altına şeytanı giymeyi seçmişti. İşte kıyamet de burada başlamıştı!’’

Abes, Dışarıda’dan

‘‘Düşün zihnim! Sen ki olağanüstü bir eser yaratabilirsin! Issız gecenin kurşunî renge boyanan ayı yaratışı gibi. Kapkara rahminden. Kanı siyah akan rahminden, gecenin. O esin pınarını, o gümüşsü parlaklıkla yıkadığı ihtişamlı ayı doğuruşu gibi. Soluk griye döllediği.

Düşün zihnim! Sen ki yegâne bir yaratıcısın! Tanrı’nın şiarla yarattığı bir yaratıcı. Yaratılan bir yaratıcı. Yarı tanrı. O halde düşün, kur ve yarat. Ama yaratıcını hayal kırıklığına uğratmadan. Yaratacağın eseri tanrına vereceğin, ona yaraşır bir armağan gibi. Yarat!

Düşle zihnim! Sen ki yaratılmamış olanı yaratabilirsin! Çünkü varlık nedenin bu: yaratmak. Hiç yaratılmamışı, hiç yaratılmamış biçimde yaratmak için yaratıldın sen. Çünkü yalnızca sen başarabilirdin bunu. Tanrı, bunun için var etti seni. Hiç kimse, senden başka hiç kimse senin kadar kusursuz yaratamayacağı için yaratıldın sen. Şimdi bu bilince eriş. Yüzdüğün o sığ nehirleri geç. Senin yerin, okyanuslarda. Senin yerin, o okyanusların en derin yerlerinde. Hızla yüz. Ve okyanusunla kavuş. Ve in. En derine. İnsanın başlangıcından bu yana keşfedilmek için seni sabırla bekleyenin sırlı sığınağına.

Konuş benimle zihnim! O duyulmamış sesini duyur bana. Konuş benimle zihnim. Bana adını söyle. Hiç kimsenin bilmediği, hiç kimsenin duymadığı ve hiç kimsenin okumadığı o eşsiz kelimeyi söyle. Tanrı’nın lütfunu insanlığa bağışla. Tanıt kendini zihnim. Sen kimsin?’’

Abes, Yaratılan Tanrı Zihin’den

‘‘Ben ilk insanım. Adım, Âdem. Çok önceden bir karım vardı. İlk defa bir çölde görmüştüm onu. Günlerdir su içmiyordum ve günler gerçekten çok uzundu. Dudaklarım yarılmış, dudaklarım susuzluktan kanıyordu. Kupkuruydu. Ve onu görmüştüm. Çölde. Bir zamanlar suyun yansıttığı bana benziyordu. Suyun içindeki bana. Suya benziyordu. Etim, etime vuruyordu. Ve koştum. Durmaksızın koştum. Sonunda tuttum onu. Kuma attım. Üstüne de kendimi. Ve hiç düşünmeden tecavüz ettim. Çölde. Sıcak kumda. Güneş tanığımdı. O gün o kadar susuzdum ki, karıma (henüz karım değildi) ilk kez, ilk gördüğüm anda tecavüz ettim. Dudaklarındaki suyu emdim, kanını içtim. O gün o kadar susuzdum ki, suya çölde tecavüz ettim. Adı, Havva’ydı.’’

Abes, Adem’in Mektubu’ndan

Boyut:13,5 – 21 cm

Sayfa Sayısı:94

Basım Yeri:Ankara

Baskı:1

Basım Tarihi:Mayıs 2021

Dili:Türkçe

Veli Koçak

Veli Koçak, 25 Kasım 1994 yılında Yozgat’ta doğdu. İlköğrenimini burada tamamladı. Liseyi Ankara’da bitirdikten sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü’ne kaydoldu. Müzikle ilgilendi. Ankara SAKM’de tiyatro eğitimi aldı, sonrasında bu kurumda sözleşmeli oyuncu olarak iki yıl çalıştı. İlk kitabı Abes 2019’da yayımlandı. Halen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü’nde tiyatro okumaktadır.

Editör