Monako Prensi’nin Sarayının Restorasyonunda 500 Yıllık Freskler Keşfedildi

/ 8 Temmuz 2022 / 148 views / yorumsuz
Monako Prensi’nin Sarayının Restorasyonunda 500 Yıllık Freskler Keşfedildi

Artnet News‘in Pazartesi günü yayımladığı habere göre, Monako Prens Sarayı geçtiğimiz hafta yeniden açıldı ve yakın zamanda restore edilen bir dizi fresk ilk kez halkın ziyaretine açık hale geldi.

Sarayın restorasyonu 2013 yılında başlamış olup Rönesans döneminden kalma bu freskler, restorasyondan iki yıl sonra 2015’te boya katmanlarının arkasında saklı kalmış bir şekilde keşfedilmişti. Sarayın yeniden açılması, COVID-19 salgını nedeniyle yıllarca süren onarım, kapanma ve gecikmelere kısmen bağlı olarak gerçekleşti.
Sarayın baş konservatör-restoratörü Julia Greiner, Artnet News’e yaptığı açıklamada, “Bir Rönesans sarayı olarak bu keşif, Grimaldi ailesini ve Monako Sarayı’nı yeni bir sanat tarihi anlayışına taşıyor.” dedi.

“Bu keşif, Prens II. Albert’in çevresel konulara olan ilgisi ve bağlılığından esinlenerek koruma ve sürdürülebilirlik de dahil olmak üzere çok sayıda araştırma projesinin fitilini ateşlemekle kalmadı aynı zamanda son 8 yıldır bu proje üzerinde çalışan yaklaşık 40 uzmandan oluşan çok disiplinli bir ekibi de bir araya getirdi.”

Prens’in Sarayı Monako’nun başkenti olan Monaco-Ville’de bulunan ve Monako prenslerinin ve ailesinin yerleşim yeridir. Ülkeye gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden olan bu saray ülkeye turistlerin gelmesiyle katkı da sağlamaktadır.

Monaco Prens Sarayı 1191 yılında bir Ceneviz kalesi olarak inşa edilmiş , uzun ve genellikle dramatik tarihi boyunca birçok yabancı güç tarafından bombalanmış ve kuşatılmıştır. 13. yüzyılın sonundan bu yana, burayı 1297’de ilk kez ele geçiren Grimaldi ailesinin kalesi ve evi olmuştur. Grimaldi , bölgeyi önce feodal beyler olarak ve 17. yüzyıldan itibaren egemen prensler olarak yönetmiştir, ancak güçleri genellikle daha büyük ve daha güçlü komşularıyla kırılgan anlaşmalardan türetilmiştir.

Hapsburglar ya da Romanovlar gibi kraliyet ailelerinin aksine, Grimaldi’ler düzenli olarak yeni saraylar inşa etmek için gereken daimi bir servete ya da geniş topraklara sahip değillerdi; Ne de olsa Monako dünyanın en küçük ikinci bağımsız devletidir.

Grimaldi’lerin, dönemin modasına uymak için aynı sarayı yüzyıllar boyunca büyüterek ya da yenileyerek kullanmış olmaları muhtemelen fresklerin neden üstü örtülü olduğunu açıklamaktadır.

Saray bugün, 2005 yılında hükümdarlığa başlayan II. Albert tarafından kullanılmaktadır. Saray ve freskleri 15 Ekim’e kadar halkın ziyaretine açık olacaktır.

Kaynak: artnews.com