100+ İstanbul’dan 100 Yaş Üstü 40 İnsan Hikayesi

/ 18 Haziran 2022 / 154 views / yorumsuz

Onlar iki dünya savaşını, Osmanlı’nın son yıllarını, İstiklal Savaşı’nı, Cumhuriyetimizin kuruluşunu, savaşları, barışları, sayısız siyasi krizleri gördüler. 

100+ İstanbul’dan 100 Yaş Üstü 40 İnsan Hikayesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) basımını üstlendiği,
eski İstanbul’un izlerini taşıyan kitabı gazeteciler Banu Tuna, Gonca Bilgiç ve Haluk Kalafat yaşlılarla teker teker görüşerek kaleme aldı.

İBB Yayınları, Türkiye’nin tarihine ışık tutacak bir esere daha imza attı. Yazar Ayşe Banu Tuna, Gonca Bilgiç ve Haluk Kalafat’ın 100 yaşını görmüş hatta ötesine geçmiş 40 isimle gerçekleştirdiği birebir söyleşilerin ve arşiv görsellerin yer aldığı 100+ İstanbul’dan 100 Yaş Üstü 40 İnsan Hikâyesi, okurlarla buluştu.

Bu kitapta 100 yaşını görmüş ve hatta aşmış İstanbul’dan 40 isim, 40 mucize ve onların müthiş hikâyesi var… Onlar iki dünya savaşını, Osmanlı’nın son yıllarını, İstiklal Savaşı’nı, Cumhuriyetimizin kuruluşunu, savaşları, barışları, sayısız siyasi krizleri gördüler. Memleket tarihine tanıklık ettiler. Mutluluğu da tattılar mutsuzluğu da… 100 + akıp giden hayat mücadelesinde bugünü inşa eden bir neslin son temsilcilerini aktarıyor…

Onlar iki dünya savaşını, Osmanlı’nın son yıllarını, İstiklal Savaşı’nı, Cumhuriyetimizin kuruluşunu, savaşları, barışları, sayısız siyasi krizleri gördüler. Memleket tarihine tanıklık ettiler. Bazılarının hayatı dönemin geniş Osmanlı coğrafyasında, bugünün farklı ülkelerinde başlamış; Yugoslavya’dan, Yunanistan’dan, Lübnan’dan, Gürcistan’dan gelmişler Anadolu’ya.

Kimi İstanbul’da doğmuş, kimi daha iyi bir hayat, kimi eğitim, kimiyse çocuklarının geleceği için göçüp gelmiş, evi bilmiş bu şehri. Mutluluğu da tattılar mutsuzluğu da… 100+ akıp giden hayat mücadelesinde bugünü inşa eden bir neslin son temsilcilerini aktarıyor.

Ömründe bir asrı geride bırakmış İstanbulluların tanıklıklarını, yaşam öykülerini, bu değerli ömrün fotoğraf ve belgelerinin kayıt altına alındığı 100+ İstanbul’dan 100 Yaş Üstü 40 İnsan Hikâyesi, Türkiye’nin tarihine ışık tutuyor.

İstanbul’dan 100 Yaş Üstü 40 İnsan Hikâyesi, İstanbul Kitapçısı şubeleri, www.istanbulkitapcisi.com ve tüm kitapçılarda!

 

Kitaptan Alıntılar :

“Güzel yaşadım… Her şeyi yedim içtim, gezdim. Oturacak mıydım?”

Ayşe Güler Altuğ

“Bu yaşıma kadar gelebilmek mutlu yaşamamın bir sonucu belki de. Ailemin mutluluğunu görmek yaşama gayreti veriyor. Allah’a şükür. İyilik yapın, balık bilmezse halik bilir.”

Hayriye Günsel Madanoğlu

“Ağır ağır yemek yerim ve çok da yemem. Kızartma yemem, akşam geç saatte yemem. Saat 22.00’de yatarım. Ama her zaman hareketli biriydim, hâlâ da yürürüm. Her gün gazetemi okurum, internetten de takip ederim haberleri, modayı. Kendinize bakın, düşmeyin ve ağır kaldırmayın. Gençlere vasiyetim bu.”

Fatma Nazmiye Sınırgeçti

“Sabretmek, iyiyi dilemek gerek. Her şeyin başı sabır. Biz isyan ediyoruz ama her akşamın bir sabahı var. Sabah kalkıyorsun güneş var. Muhakkak bir aydınlık gelecek.”

Aliye Çiloğlu

Künye

Kitabın Adı: 100+ İstanbul’dan 100 Yaş Üstü 40 İnsan Hikâyesi
İBB Yayınlar Koordinatörü: Cengiz Özkarabekir
Yayın Yönetmeni: Ahmet Bozkurt
Hazırlayanlar: Ayşe Banu Tuna, Gonca Bilgiç, Haluk Kalafat
Görsel Yönetmen: Anıl Yılmaz
Redaktör: Levent Turhan Gümüş
Kapak Tasarımı: Geray Gençer
Sayfa Kimlik Konsepti ve Tasarımı: Devrim Koçlan
Dil: Türkçe
Sayfa Sayısı:488
Ebat: 21,5 x 26 cm
Cilt: Sert kapak
Baskı Yılı: 2022
Yayınevi: İBB Yayınları